Citat:
Ursprungligen postat av
zattas
alla du nämnde är offentliganställda, vilket innebär att anställning ska ske på sakliga grunder enligt grundlag. Menar du att de offentliga aktörer som tillsätter dessa personer egentligen har en elitistisk agenda?
Du tolkar som du vill gällande elit aspekten. Ingen särskilt bra analys av dig, milt sagt.
Alla dessa ledamöter kommer från tre lärosäten och om man följer deras karriärer, är det ingen slump varför de hamnade just där.
Dessa universitet skapar bättre jurister, helt enkelt. Ambitiösare och mer begåvade studenter söker sig hit, vilket förklarar antagningsstatistiken. I slutändan är dessa studenter av rang, vilket gör de mer attraktiva potentiella anställningar, vilket i sin tur leder till att byråer främst ringlekar sitt fokus mot LU, UU och SU.
Förresten, du får gärna komma med någon ledamöter/jurist som är högt uppsatt inom landet, som inte tillhör nämnda universitet. De bör finnas, med tanke på att det är offentliga sektorn vi snackar om.