Citat:
Är det inte tystnadsplikt på sådant material från socialtjänsten? Fast om du slutar vara så ignorant och ser att handlingen är från socialtjänsten i Arvika kommun år 1999 så är det inte Sven som skrivit det utan barnpsykologerna. Att det var Sven som la ut det är irrelevant men bra gjort av han att allmänheten får se vissa saker som SVT verkade glömma ta med i sin dokumentär.
Men både föräldrarna och pojkarna själva sa ju att de absolut inte berättat för människor runt omkring för att inte vara "mördarbarnen" i allas ögon. Det kan ju vara svårt för ett barn att veta vem man "får" berätta för och vem inte.
Jag har också läst andra dokument på SÅC sida med uppgifter föräldrarna kommit med. Jag har i och för sig förstått att de fått i uppdrag av polisen att lirka, locka, tjata fram svar hela tiden (tror till och med jag hörde DJ säga I någon dokumentär att polisen skällde och hotade dem med) men vilken situation för små barn att det tjatas/förhörs när de borstar tänderna, nattas osv: typ "lillfingret är Kevin, det fingret är du som bär honom, det fingret är storebror som också bär. Vem är sista fingret?" Självklart fantiserar de ihop saker hemma också som svar på sånt (och får positiv uppmärksamhet?). Föräldrarna känner sig duktiga(?) och får beröm av polisen för att de lurat ur dem sanningen osv.
Inte vet jag. Men jag reagerade på att jag inte tyckte det verkade helt ok sätt att dra sanning ur barnen
----
En annan sak jag reagerade på i sk Nina-Hjälm-rapporten är att (oavsett vad annat man vet om RS) är att han verkar enligt sin egen berättelse manipulativ samt tycka om att höra beröm. Manipulativ för att han flera gånger gick ut till allmänheten med påhittade historier eftersom inte "samhället tålde den hårda sanningen" eller liknande.
Och vi fick veta hur imponerade alla möjliga inklusive SÅC varit av honom. Till och med hade det klistrats in personliga beundrarbrev i rapporten.
Varför?Det var också mycket prat om att "alla", barn och vuxna ljög om allt. Hur kunde de då skilja ut när en 5-åring plötsligt talar sanning?