Citat:
Ursprungligen postat av
DjILY
Detta är inte en fråga om tro, det är en fråga om evidens. Hävdar man att denna historiska händelse inte har hänt, har man en diger bevisbörda. Det är inte vi som vet att det har hänt, som ska "bevisa" något. Hur bevisar jag andra världskriget för dig? Hur bevisar jag att solen går upp i morgon? Hur bevisar jag Australien?
Men det kan man alltså inte. Du frågar efter en "crockoduck". Det finns inte. Det är inte målgången.
Det du kan göra på jorden, som jag påpekat, är att mäta med laser mot månen. Det hade inte gått, om det inte hade funnits utplacerade retroreflektorer där. Jag har själv gjort detta, så har tiotusentals andra gjord och det görs väl i allt från astronomiklubbar till demo för studenter till det egentliga användningsområdet, att mäta månens egenrörelse från jorden (månen rör sig sakta bortåt, i takt med dygnets förlängning pga rörelsemomentets bevarande).
Jag har redan berört videon du visade. Den kommer inte i närheten att upplösa något så litet.
Jag har aldrig skrivit att det är en fråga om tro.
Du verkar ha blandat ihop mig med någon annan användare. Däremot har jag påpekat att det saknas bevis/fotografier från ovan som visar månlandaren samt månbilen (med däckspår på månens yta). Vänligen se följande inlägg som förtydligar vad jag menar:
https://www.flashback.org/sp78675320
Övriga frågor kommer jag inte ens att bemöda mig att svara, eftersom du svamlar och försöker att vara en besserwisser.
Citat:
Ursprungligen postat av
DjILY
Innan du kan hävda att "detta vore ett bevis" så måste du visa att din princip är riktig. Alltså presenterar du dina beräkningar på hur stort det optiska teleskopet ska vara, som behövs, enligt dig, på jorden. Inte "borde gå" med "modern teknik". Detta är ett fundamentalt optikproblem som beror av fysikens lagar.
Räkna alltså ut hur stort teleskop du behöver. Gymnasiefysik räcker för detta och vi kan bjussa på atmosfären, dvs räkna bort den om du vill. Annars har du inget case för detta som ett "bevis".
Varför skulle dessa bilder vara mer värda, än de hundratals bilder vi har från månen? Om dessa skarpa, tydliga och lättverifierade bilder, t.ex. på "jorduppgången" (var det inte juldagen 68 om jag minns rätt, apollo 10?) inte duger, varför skulle en grynig bild från jorden från ett teleskop vars parametrar du inte ens kan avgöra, duga?
Du kan inte bygga ett sådant teleskop, och knappast få tillgång till ett om det skulle finnas ett sådant monster. Så varför skulle det duga? Varför duger inte det du faktiskt, iaf med lite hjälp och vilja, kan göra själv? Mäta mot månen med laser?
Visa dina beräkningar, annars har du inte ett case. Jag är inte specialist på optik, jag ska inte räkna för din skull, men jag vet iaf så mycket att något sådant teleskop som klarar detta inte existerar i nuläget. Hubble klarar det inte ens och det största optiska teleskop (det finns större radioteleskop, men de duger ju inte här) som finns på jorden har väl omkring 10 meters spegel har jag för mig. Det är väl en eller ett par storleksordningar för lite.
Svaret på den frågan är på grund av att det är nya fotografier, som verifierar att vi verkligen har varit på månen. Vad som behövs är fotografier från ovan, likt det här fotografiet:
https://lunasights.files.wordpress.com/2019/03/rolling-rock-cropped.png
Där man kan se månbilen och däckspåren.
Du som är en fysiker borde väl kunna räkna ut hur stort teleskop det skulle behövas? För att man ska kunna fånga månbilen samt månlandaren som exempelbilden jag länkade till.
Om en modern systemkamera, kan zooma in så här bra.
https://m.youtube.com/watch?v=KN-4pUI1RzQ
Då är frågan hur kan olika teleskop i olika observatorium användas för att ta en bild av månbilen? Eller ännu bättre, filma själva månbilen likt filmen jag länkade till.
Man skulle kunna ordna en tävling, vad sägs om 1 miljon dollar åt den som lyckas fotografera månbilen från jorden?
Jag är rätt så säker på att någon av dessa observatorium skulle kunna lösa detta rätt så snabbt, när det finns ett ekonomiskt incitament för det.
https://www.tmt.org/published/system/articles/images/281/original/b515abeff906aa83f598a011785029dfe9c3bbd0.jpg?15724 57152