Citat:
Ursprungligen postat av
mzs
Sture har ingett allt han vill inge i fallet, förutom en betydelselös värdering som ingen vill göra åt honom. Han har inga ytterligare förelägganden eller anstånd att spela på.
SH borde med andra ord kunna bortse från hans begäran om anstånd för att lämna in en ny värdering.
1) Värdet på fastigheten har inget med frågan om prövningstillstånd av stadfästelsen att göra
2) Den person som påstods skulle göra den har meddelat att så ej kommer ske.
Citat:
Esbjörn gjorde inget av ovanstående, och eventuellt tvång har heller inte utretts av Sture. Noll bevisning för detta har lämnats in.
Prexis. Det enda han INTE lämnat in någon form av bevisning för är det påstådda tvånget. Utöver det som Esbjörn(?) hävdar i det udda daterade klagobrevet. (liten obetydlig detalj jag stör mig på)
Det enda han tramsat om är huruvida Esbjörn varit dement vid valda tidpunkter, dock kan jag inte minnas att det specifierats att han skulle varit dement just vid påskriften av Förlikningen.
Det skulle ju förvisso innebära, som vi sedan länge konstaterat, att hans egna fullmakt är ogiltig
Citat:
Ursprungligen postat av
Reimer
Spänningen är "oliiiidlig", ska Säröpiraten bli hängd från rånocken eller inte

Finns en risk att han håller på o klättrar högre upp i riggen.
Han kan ju skicka in en panikartad inlaga där han meddelar att den tilltänkte värderingsmannen hoppat av (säkert kryddat med en subtil lögn om att det på något sätt är motparten som är inblandad) och ber om anstånd för att hitta en ny värderingsman
Se ovan svar till mzt