Citat:
Ursprungligen postat av
GoggeGogelius
Själv dåliga erfarenheter av AA men tänkte ge det en chans. Gick tidigare till geografiskt närmaste, gubbe som varje vecka ältade samma story om sin grabb, käring med mentala probs snarare än alkoholdito m m - stod ut i fyra veckor.
Någon som har några tips? Föreningar som tagits över av frireligiösa (Bromma, var åtm så 2012 när vi vallades dit via behandlingshem) undanbedes. Bor söder om stan, jobbar norr om, så centralt inga probs.
Igen; tips om bra möten mottages med största tacksamhet.
Jag gick mitt första AA-möte 1999, då i en stor grupp centralt i Stockholm. Gick några gånger, men gav sedan upp av okänd anledning. Började antagligen dricka igen.
Har sedan dess gått på ett otal AA-möten genom åren, skiftande storleksmässigt och geografiskt. Alla med samma problem: ett evigt ältande av äldre alkisar som sitter och glorifierar sin sista fylla långrandigt för att sedan säga: "och nu sitter jag här tacksam".
Gick på NA en gång, och det var fruktansvärt flummigt, mest f d pundare som pratade energier och annat flumprat som jag då inte kunde ta till mig (än mer främmande än "högre makt"-analogin). Bäst har jag nog trivts på Anonyma Kokainister. Det är ett yngre garde (inte 60+) och vem som helst med missbruk är välkommen.
Vilken i Bromma gick du på? Jag var på den brevid Sorbon (där min barndomsvän tog sig ett återfall direkt efter mötet en gång 😂 ) och då var där inga frireligiösa. Detta torde varit fem-sex år sedan.