Citat:
Ursprungligen postat av
TAD2
Du har inte läst originalartikeln. Den är smörja. För att jämföra länders dödlighet i covid måste man utgå från ålderstandardiserad överdödlighet. Redan där har de ekonomiska ”forskarna” helt tappat greppet.
Sverige ligger lågt i jämförelse med de flesta länder tom för 2020.
https://www.cebm.net/covid-19/excess-mortality-across-countries-in-2020/
Ja, faktiskt! En del länder låg nästan 10 gånger högre än vad vi gjorde under 2020. Och i år kommer vi att ligga i normalspannet vad gäller dödligheten Detta kommer, inte att vara fallet för de flesta europeiska länder.
Har vi tur så är pandemin i praktiken nästan över för oss. Jag hävdar att det kan beror på en hyfsad utbredd hybridimmunitet hos befolkningen. Om så är fallet, så kommer det att bara bli lindrigare längre fram. Men, jag kan, förstås ha fel. Under nästa vecka kan antalet smittade, den veckan, ha ökat med 50 procent och antalet döda med 30 procent, så som skett i många länder omkring oss. Men jag håller tummarna för att vi skall få en, relativt, lugn vinter och vår i Sverige!