Citat:
Ursprungligen postat av
enough-is-enough
Hur vet du att ngen såg honom på mordplatsen? Du menar att han inte förekommer i andras vittnesmål. JA då? Det finns flera andra vittnen som "ingen ser".
Nej, hade LJ pekat ut SE som GM hade inte SE kunnat försvara sig med att han sprang efter piketen. Det hade inte blivit ord mot ord nämligen.
Varför hade det inte blivit det?
Läs vittnesmålen. Ingen kan placera SE där. Insatsledaren vittnade för fan om att SE inte var där, ingen polis har pratat med honom eller sett honom där. Detta är ju extremt illa för SE.
Argumentet är väl att han är där me att han överdrivet sin insats. Skumt ändå att chevamannen sa att det var 5-6 personer där som allra mest innan blåljuspersonal kom. När han frågar om han sett någon med SE beskrivning så tycker jag du borde läsa hans svar.
Han var så jävla vilse, chevamannen, typiskt en individ som vill göra mer än han är kapabel till. Han ville ju så gärna vara avgörande och ha alla svar. Men de hade han inte.
Inte omöjligt att SE var där i omgivningen och observerade. Jag har dock extremt svårt att se hur ingen märker av honom dessa 20 minuter.
Samtalen med polisen har alla poliser på plats kategoriskt förnekat.
Samtalet med den unga kvinnan som utförde HLR har aldrig skett.
Varför skulle hon ljuga? SE säger att hon säger till honom:
"Vet du vem det var, det var Olof Palme"
SE: nej du skojar.
A: Nej du, sånt skojar man inte om.
Hon har absolut inget minne av detta eller av SE.
SE säger sen att det är Palme som är skjuten inne på Skandia.
De finns bara ett sätt han vet om detta 23.40 och det är:
Om han själv sköt Palme.
Om tjejen i fråga inte minns eller inte vill påskina samtalet med Engström och han verkligen fick den av henne.
Eftersom han till 100% inte var med och gjorde "framstupa och HLR" så kan han inte vetat att det är Palme på det viset.
Allt eftersom så kunde han ändå vetat alldeles för mycket när han intervjuades av polisen den 10 mars då alltför mycket redan kommit ut i media.