Citat:
Ursprungligen postat av
enough-is-enough
Tycker du dessa två versioner spretar mycket? Det som skiljer:
5 år
Samma frågetecken på klädesplagget som vi sett hos andra vittnen. Färgen kan bero på ljuset.
Det är mycket som passar in på GM. Och i så fall så är det osannolikt att det är SE.
Det är många vittnesmål som spretar, så klart. Lätt hänt under de ljusförhållandena. Dock blev ju en sliten tygrock till en längre jacka med luva i LN's fall, minns inte hundra vad han säger i tings- och hovrätt, men har för mig han säger mörkare rock (eller så "vill" jag att han ska säga det).
Visst är det mycket som kan passa in på GM. Den kanske intressantaste detaljen från LN är väl (tycker jag) att han tycker personen "går konstigt". Den lilla detaljen nämner väl även NF ("han gick lite underligt")? Även vittnet AD nämner att GM hade svårt att gå (minns inte ordagrant hur han uttryckte det).
Sedan har vi ju vittnet "Fru Kerstin" som från sin balkong (antagligen) såg LOP korsa vägen mot Sari. En man klädd i mörka kläder går efter. Hon tittar på klockan när hon hör skotten, den visar 23:22.
Då kan vi alltså konstatera att GM hade benprotes, träben eller var låghalt! ;-)