Citat:
Ursprungligen postat av
Pirigin
Kan någon reda ut för mig när SE för första gången påtalar polisens ointresse och om några exempel på detta från andra vittnen då hade förekommit i media.
Som jag ser det är denna uppgift, tillsammans med att ingen först förstod att det var OP och att polisen började jakten utan signalement, tre uppgifter som det inte är naturligt att gissa sig till som GM.
Det skulle vara väldigt bra att få utrett om SE har kunnat haft tillgång till de uppgifter som dessa gissningar kräver. Om inte försvagar det teorin avsevärt.
Övrigt som att det har utförts munmotmun, att LP har sagt mörkblå jacka och att det har kommit ambulans ser jag som mer naturliga gissningar.
Uppgifterna kommer från SE och andra förhöret den
10/3 om en polis som "ej fann det nödvändigt"
Att SE talat med en polis framkommer egentligen redan på kvällen. ALG uppfattar det som att SE blivit "hörd av polisen". (28/2 23:40)
6/4 i Rapportinslaget talar SE om polisens ointresse bl.a.
Hel inslaget fick folk att reagera och höra av sig..
Dagen efter
7/4 har Aftonbladet med Glantz i en artikel där han nu också publikt stämmer i polisens ointresse.
Tillägg: Aftonbladet 7/4 sidan 8
https://i.imgur.com/HGTRVYg.png
Så utifrån vad jag lyckats finna är det faktiskt SE som går ut publikt och talar om "polisens ointresse"
Så här efteråt (då vi fått ut förhören) så ser vi att även
Rytterstål via sin mamma samt P. Vallin inte krävdes på namn.
Den siste talar precis om ointresset.
Vidare så ser vi av Windéns anmälan A-1
Att man endast antecknade namnet på 9 personer.
Varken Leif L eller Jan A finns med, ej heller Glantz kamrater, P. Vallins syster eller Bengt Palm.