Citat:
Ursprungligen postat av
kakan6666
Om vi ska tala om trovärdighet så borde du nog rannsaka dig och själv och dina tidigare påståenden och hur du pusslar mellan vilka vittnesuppgifter som är trovärdiga, dvs de som för dig passar så JAIC-pusslet stämmer. Är den "massiva bevisningen" du talar om JAIC-rapporten?
Du har tidigare hävdat att det är fakta som gäller, sluta då kalla folk för foliehattar, och håll dig till de fakta som framkommer. Att du greppar efter halmstrån med kommentarer som "metallbitar av okänt ursprung" tror jag till och med du förstår att alla ser igenom som just halmstrån. Du kommer förmodligen komma med teorier som att saunan blev överhettad til 1200 grader och det var dessa metallbitar som påträffats

Vilk påståenden om vittnen syftar du på?
- Menar du tanken att man skall i första hand läsa vad vittnena faktiskt sade i förhör 1994, snarare än i tv-dokumentärer 25 år senare?
- Eller det faktum att inte ett enda vittnesmål från däck 1 stöder teorin om en kolliosion med ett annat fartyg midskepps?
- Kanske menar du den än mer uppenbara slutsatsen att ingen explosion hörts på däck 1, vid något tillfälle under förlisningen, inte ens bland dem som var vakna i hytterna 10-15 m därifrån. Detta i sig självt visar att iden om att hål#1 skulle vara resultatet av en sprängning inte kan stämma.
Men om du är beredd att lägga mer än några minuter på frågan så kan du läsa igenom vittnsemålen från 1994 och visa var explosionen midskepps ligger och gömmer sig. Det är 19 vittnesmål om jag minns rätt, så det tar väl en timme eller två.