Citat:
Ursprungligen postat av
nidhoogen
Jag VET att det är helt ofarligt, inte bara av det faktumet att viruset ö.h.t inte är ett virus, men också av att statistiskt så har jag större chans att vinna Euro lotteriet än att få Covid 19 och ännu mindre dö av det.. och då är jag inte ens en spelandes man.
Tydligen är du inte någon spelande man, då tydligen flera av dina vänner "vunnit Euro lotteriet". Sedan förnekar jag inte att sannolikheten för att du skall bli svårt sjuk i Covid-19 är liten, om du är 20 år. Är du 50 år så ökar risken nästan tiofallt. Har du riktigt, riktigt otur så kan du dö i/med Covid-19.
Men även om sannolikheten för något är närmast mikroskopiskt och den vägs emot ännu mer osannolika fenomen, så bör man minimera den ytterligare, så vida inte detta ger värre konsekvenser. Jag skall ge dig ett personligt exempel. För många år sedan så var det en stackare som gick över en järnvägsövergång innan bommarna, helt, fällt upp.
Väldigt oturligt nog så var det ett fel på en av bommarna: Så den föll ner och träffades den otursdrabbade stackaren som knall-dog. Sannolikheten för detta är säkert 1 på 10 000 000. Sedan dess så väntar jag, alltid, vid järnvägsövergångar, tills bommarna är, helt, uppfällda och låsta. Det kostar mig så lite, så jag väljer ändå att vänta, trots den, extremt lilla sannolikheten att samma sak skulle kunna hända mig.
Samma sak med Pfizer vaccinen. Jag hade redan haft covid-19, och min kropp klarade av infektionen fint, även fast jag blev sängliggande i 14 dagar. Men när jag vägde ev. biverkningar av vaccinet, så var sannolikheten för svåra sådana mindre än ev. verkan på min kropp om jag skulle få covid-19 igen. Speciell som jag är medelålders och blir inte precis yngre med tiden. Dessutom vill jag, hur som helst, undvika att bli sjukskriven i några veckor.
Det är ju så lätt att få en gratis vaccindos, och ytterligare immunitet sitter aldrig fel.
Skulle jag vara 20 år, frisk, utan kända riskfaktorer, men inte haft haft covid-19, så skulle jag,, definitivt, vaccinerat mig! Skulle jag vara 20 år och haft Covid-19, så skulle jag, ändå, mycket troligt, vaccinerat mig. Ännu bättre immunitet sitter aldrig fel. Då kanske jag skulle slippa undan en Delta-variant infektion, asymptomatiskt.