Citat:
Ursprungligen postat av
MeggieCleary
Vad är det som gör att du upplever hans självmord som konstigt?
Jag har träffat på en del folk genom åren. Flera finns inte längre med oss. När det gäller självmord så har jag två typer. Dom som jag känner "oj nej, vad tragiskt" Och dom som jag känner "wtf var det som hände precis?". Den senaste kategorin innehåller endast två personer, DA är en av dessa. Den första över tio iaf. Då tänker jag på allt från släkt till "bekanta". I hans fall så så tillkommer även en yrkeslivserfarenhet i samma firma som sträcker sig över två årtionden totalt och jag känner inte till att en endaste kollega i den yrkeskategorin skall ha tagit livet av sig medans han haft aktiv tjänst.
Som jag resonerar med mina kategorier så betyder inte den första att alla som tagit livet av sig haft tydlig orsak eller lämnat förklaring. Men någonting i personen gör att man (även om man blir förvånad) ändå kan acceptera det ganska omgående. Den andra kategorin är människor där det är helt otänkbart. Vad som skiljer dessa åt vet jag inte. Det är intryck jag får bara.
Jag accepterar hans öde och jag tror inte på fulspel alls. Detta är det mest sannolika. Men som sagt; det är av den orsaken jag känner att det är konstigt bara. Eller kanske skall säga "oväntat". Tills kroppen återfanns var självmord helt uteslutet för mig. Och endast idioters teorier. Men dagarna efter kroppen dök upp är jag av en helt annan åsikt.