Citat:
Ursprungligen postat av
Robokopf
Extremt bra poäng!
Först är Ebba extremt mån om att köpa huset, sen när hon fått Esbjörn ensam börjat hon koppla in fler och fler av sina bekanta och pressar ner priset mer och mer samtidigt som pressandet från tre olika personer intensifieras.
Ja visste är det fult. Personligen tycker jag att det är ett ganska stort övertramp att bara komma på att köpa ett hus utan till salu skylt. Men om man nu ska göra det är det enda snygga sätter att göra det på är att göra en Zlatan. Det vill säga själv ringa på dörren och säga, Ni bor i mitt hus! Och sen bjuda tre gånger husets värde.
Citat:
Ursprungligen postat av
DoraF
I vilken rättskälla återfinns kravet på att köparen måste träffa säljaren för att kunna göra en giltig hävningsförklaring?
Det återstår att se om Esbjörn brev är en tillräckligt tydlig hävningsförklaring. Enligt HD finns det inget krav på att ordet "hävning" måste finnas med i en hävningsförklaring.
Men stod det inte jag vill häva köpet i det rekommenderade brevet den 3/9? Jag vill häva köpet och betala tillbaka handpenningen. Eller minns jag fel?
Citat:
Ursprungligen postat av
Q6
Du verkar vara lite förvirrad om vilket datum som hävningen gjordes.
Var det den 3 september så är det svårt att hävda avtalsbrott.
Om det var den 10 maj då Esbjörn till sitt eget ombuds förvåning skickade en hävning så är det lite sent.
Jag har svårt att se att EB FB inlägg där hon skriver att Esbjörn inte dök upp på banken är en acceptans av någon hävning, när skulle i så fall den hävning ha skett ifrån Esbjörns sida?
Ebba fick information om att Esbjörn ville häva avtalet den 3/9-3, 2020. Knappa två veckor efter avtalet skrevs och långt innan några juridiska ombud var inblandade.
Ebba behöver inte accepterar hävningsförklaringen. Hon behöver bara bekräfta att hon förstått den. Och det är ju med hennes formulering i inlägget helt klart att hon gjorde.
Citat:
Ursprungligen postat av
Robokopf
Esbjörn gick ju med på att träffa Ebba, bara inte ensam igen. Men hans ledsagare blev bortkörd av Ebbas ombud och Esbjörn ville inte sitta ensam med Ebba och hennes advokat.
Vet vi att det är sant? Och inte bara en trådsanning? För är det sant blir ju det här så mycket värre. För om Ebba vägrar någon att närvara vid Esbjörns sida. Tycker jag det bekräftar att hon visste att Esbjörn var väldigt egen, och hade ett antal lediga boxplatser i stallet.
Att förvägra Esbjörn sällskap betyder ju att hon ansåg sig kunna styra honom om han var själv.