Citat:
Ursprungligen postat av
utan.att.stanna
Vi får se då. Tycker oavsett att man mår bättre med kombon. Tyvärr kör jag armidex också för känningar. Börjar bli mycket..
….
Ni som tränar, upplever ni effekt av nebido med etr normalr intervall?
Bra att det fungerar för dig.
Jag har Nebido på recept och får injektion var 8:e vecka. Tog ett tag innan Nebido började fungerar som det ska och jag har fortfarande lite problem med högt östro.
Jag har tappat en hel del i vikt. Visserligen tog jag tag i mycket annat (kost och sömn) samtidigt som jag började med Nebido så det är svårt att säga vad som bidrar mest till viktnedgången. Dock tycker jag att jag har tappat förhållandevis mycket fett och mindre muskelmassa vilket jag inte känner igen från tidigare viktminskningar. Så det kanske beror på Nebido.
Jag spelade hockey på en hög nivå tills jag var i sena 20-årsåldrarna och tillbaka till den fysiken kommer jag aldrig komma.
Men… PB i marklyft nu i våras. Men det beror nog mest på att jag tränat mycket på just marklyft. (Gjorde aldrig ett marklyft medan jag var hockeyspelare. Hade jag gjort det då hade jag inte gjort PB nu). Men lite styrkeökning skulle jag gissa på.
Konditionen är dock det som markant har förbättrats. Jag är i 40-årsåldern nu och jag kommer inte komma ner på mina PB från 20-årsåldern i löpning men fan vad jag har blivit uthållig i joggingspåret. Utan att jag joggar speciellt mycket. Tider som jag för ett år sedan aldrig trodde att jag skulle kunna prestera har jag nu gjort utan att specialträna löpning.
Citat:
Ursprungligen postat av
utan.att.stanna
Märker ni på trt ytrre förändringar?
…
Synligare och större ådror på armar och händer. Ganska mycket hårigare kropp, periodvis en del acne på rygg och ansikte.
Mer synliga blodådror på armarna och mer hår. (Skulle vara trevligt om det gick att få mer hår på huvudet också).
Tyvärr lite acne också, framför allt på ryggen. Stör mig inte så mycket men ”såren” efter acnen ackumulerar sig på ryggen så jag är inte helt nöjd. Kan även få en och annan konstig acne, typ mitt på biceps (hände inte ens då jag var tonåring). Acnen kopplar jag till högt östro som jag förhoppningsvis börjar få bukt med.
Blodtrycket har tyvärr åkt upp. Har alltid haft väldigt lågt så nu ligger jag på normalt blodtryck. Men det känns dåligt då riktigt lågt blodtryck är typ det bästa som finns om man vill leva länge.
Libidot har inte varit dåligt men jag tycker att det varierar lite mer än vad jag minns.
Men jag började nästan till 100% med trt pga depression och trötthet och den börjar faktiskt ge med sig. Om jag får en tvättbräda på köpet är det en bonus.