Citat:
Ursprungligen postat av
MagnusBubbla
Om jag inte blir full kan jag väl lika gärna dricka vatten. Missförstår kanske ditt inlägg. Uppskattar alla som bryr sig men om du inte dricker förstår du väl inte hur fantastiskt det är? Eller har du slutat på senare år?
Alkohol precis som cigg bottnar väl i att du inte kan hålla dig ifrån att gå och köpa. "Sista packet nu sen ska jag bara röka om någon bjuder på en cigg". Jag kanske har helt fel men alkoholister är väl inte de som drar ner till bordershopen och fyller bilen eller storhandlar en gång i månaden och fyller hela barskåpet med trevliga drycker, utan småköper och dricker tills det är slut?
Det personen menade med lättöl var att det kanske är lättare för dig att bestämma dig för att gå till affären och köpa hem lättöl för då "får du ändå gå och köpa din alkohol", istället för att försöka "inte gå till systemet alls och inte ha någon alkohol alls" för det verkar ju inte fungera. Testa att ge lättöl till en alkis som sitter hemma utan alkohol och se om den hellre väljer vatten, för om den gör det så är ju problemet löst?
*edit* Jag har inte koll på termerna, jag tänkte på folköl som är lite starkare. Som så klart borde vara ännu lättare för att få dig ta stegen till butiken istället för bolaget än vad lättöl är.