Citat:
Ursprungligen postat av
zilvereko
Det där har satt myror i huvudet även på mig. Vem fan skulle sitta 2 timmar och lyssna på sådant? Tydligen har ett möte ändå ägt rum, men att det har gått till på det sättet HD menar - det tror jag inte ett dugg på.
HD har säkert uttryckt till SD en önskan att slippa Lena. Men kan det juridiskt kan kallas anstiftan till mord? Det har jag svårt att tro. Men att nu både Lena och SD är borta - hur tacklar HD det, hon med sina klena nerver som åker in på psyk så fort något går henne emot. Som är ute och cachar som om ingenting har hänt. (Vad vi vet)
Hur SD tagit sitt liv (hängning, skjutning) är för mig ovidkommande. Han är död, det räcker, såvida ingen annan har hjälpt honom på traven.
Det som är intressant är om SD har lämnat någon typ av förklaringsbrev efter sig. Som han skrev uti fall att han skulle dömas, vilket han nog inte alls räknade med. Det måste ha blivit en chock för honom.
Det fetade och lite tillägg.
Ja, det mötet kan hon redogöra för, enligt henne själv. Det
finns ingen som kan säga emot (LW är ju död)..
När HD sen vittnar i TR (B2705-18, H*Anna Da*vidsson, från 1 timme och 18 minuter in i förhöret då CO förhör HD) bekräftar HD att hon haft messkontakt med LW några dagar senare och LW vill berätta mer. HD vill, förståeligt, inte ha mer kontakt ang. det ämnet så tillvida hon inte kommer över där och då när HD:s mamma B.A är där och också får hörs vad LW har att säga.
Sen säger HD, spontant, att hon inte minns om LW var över och berättade något inför henne och mamman B.A... Hur kan man inte komma ihåg den saken??
Jag hoppas med att det finns någon form av förklaringsbrev eller liknande. Tiden får väl utvisa det.
Jag önskar inte att HD ska må dåligt och behöva psykiatrisk vård och farmakologiska insatser för att dämpa symtomen. Och det finns bara en väg att gå i det läget och det är att säga sanningen! Hon kommer inte att kunna behålla sans och vett som vilar på lögn eller undanhållande av fakta.
Med tanke på den påfrestning vem som helst skulle må dåligt av kan antas att hon är under psykiatrins vingar nu?
Det ligger inte en hund begraven här, snarare en hel kull.