Citat:
Ursprungligen postat av
Rubar
Finner också tidslinjen lite knepig.
Men Kriminalvården hade nog inte alls någon roll i detta läge. Det fanns ju givetvis inget beslut om inställelse för att börja avtjäna straff.
Sedan är det ju inte polisen som ber om handräckning, handräckningar skickas till polisen. I detta fall var det ju HR som skickade en sån i samband med att domen meddelades.
Se min edit i mitt förra svar: polisen kunde inte veta att SD skulle fällas, alltså att han skulle häktas.
Tycker annars att dina tankar om prickskyttar och insatsstyrka redo låter helt ok.👍
Lite vanligt polisarbete, sitta och käka munkar och dricka kaffe under diskret spaning, jag menar åklagarna har ingen skuld, de har yrkat på häktning, att domaren vid hovrätten som formellt är ansvarig, glömde bort att se till så att Stefan kunde häktas omedelbart, likt åklagarna yrkat på.
Hans svammel om kristallkulor och utförlig P7a (3 år gammal!)
Varför visades hans hotbrev och domkraftskaftsvideo upp?
De förstod alla indicier och dömde Stefan, trodde de i sin enfald att han skulle cyckla glatt och inställa sig vid polisen? Seriöst? 18 års fängelse, Hepp! Här är jag! Ingen levande människa skulle göra det, särskilt inte en så kränkt bruten stressad man som Stefan "ollad tårtros" Davidsson.
Åklagarna var mycket tydliga i sin sakframställan och slutplädering.