Citat:
Ursprungligen postat av
Sitkin
Jaha hypotesen att Oumuamua skulle ha fått en acceleration pga att den utgjordes av ett isberg med nitrogen verkar inte hålla. Ren nitrogen är ovanligt i universum.
Som dom säger, "A sample size of 1 is just anecdotal, not significant. It would be considered a case study and not a sample."
Iofs intressanta artiklar. Men postulatet "eftersom vi såg en måste det vara vanligt" innehåller en logisk fälla.
Sen funderar jag över det som framkommer i andra länken: 0.5% av Pluto är N-ice. Men inte ens alla plutos i universum skulle räcka för att skapa Omuamua, påstås det. Som var .. 400-800 meter lång och betydligt smalare (40-100 meter eller nåt, om jag minns rätt). Jag får inte riktigt ihop det där. En 200-del av pluto skulle ju i princip innebära betydligt mer kväve än så.
Hur som helst en livfull debatt och är det oklart vad det är, så jobbar man vidare