2021-03-31, 17:17
  #14077
Medlem
Ken Drydens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sabrina56
Han utnyttjade en kvinna när hon var kraftigt berusad. Och så mycket, mycket yngre. Hur kan detta försvaras? Han skulle över huvudtaget INTE röra henne eftersom han var hennes mentor. Så respektlöst.

Även om han blev frikänd, så kommer han nog för alltid att bli ihågkommen för detta, speciellt av kvinnor. Med all rätt. Om han har lite skam i kroppen så borde han skämmas öronen av sig. Vad tänker grannar och vänner, även om de ingenting säger?

Hon tycks inte på något sätt ha varit "kraftigt berusad". Hon var involverad i en omfattande telefonkommunikation med såväl sitt ex, som en gammal väninna vid och efter den tidpunkt då hon uppgivit för polisen att hon varit "däckad" och blivit våldtagen. I den del av kommunikationen som polisen har lyckats fastställa (med mannen), så förefaller hon inte vara påfallande berusad. Tvärtom ironiserar hon över att Lambertz skulle vara full och uttrycker sig i förklenande ordalag om hans tillstånd: "Göran är aspackad".

DET VAR UPPTÄCKTEN AV DENNA KONVERSATION SOM ÖVERTYGADE POLIS OCH ÅKLAGARE ATT DET VAR LAMBERTZ REDOGÖRELSE FÖR KVÄLLENS FÖRLOPP SOM VAR DEN MEST SANNOLIKA OCH ATT KVINNANS BERÄTTELSE OMÖJLIGEN KUNDE STÄMMA. DET VAR DÄRFÖR SOM LAMBERTZ SLÄPPTES UR HÄKTET.


Kvinnan är förvisso "mycket, mycket yngre" än Lambertz, relativt sett, men det är inte fråga om någon ung flicka för det. Kvinnan fyller 30 år om någon dag och är snarast att betrakta såsom en kvinna i yngre medelåldern.

Han var heller inte hennes "mentor" i något formaliserat avseende. Hon hade tagit kontakt med honom under försommaren 2020, för att få hjälp med ett juridiskt utlåtande eftersom hon ska upp i rätten i nästa vecka i ett förtalsmål mot en annan man som hon anklagat för att ha våldtagit henne. Kvinnans och Lambertz relation karakteriseras inte i juridisk mening som att någon av parterna står i ett beroende förhållande till någon annan. De har en privat relation sinsemellan.
__________________
Senast redigerad av Ken Dryden 2021-03-31 kl. 17:22.
Citera
2021-03-31, 17:18
  #14078
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Larasoft
Jag tror att han medgav det på sin "pressträff" liksom att han gjorde det i sms.
Jag bad om källa?

Inte svammel.
Citera
2021-03-31, 17:18
  #14079
Medlem
Ohshit.Cuntwells avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Larasoft
Jag tror att han medgav det på sin "pressträff" liksom att han gjorde det i sms.

Så du tror bara något diffust...
Citera
2021-03-31, 17:24
  #14080
Medlem
Larasofts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ohshit.Cuntwell
Så du tror bara något diffust...

https://stoppapressarna.se/svenskt/goran-lambertz-hemliga-sex-sms-till-kvinnan
Citera
2021-03-31, 17:26
  #14081
Medlem
Kamelen.Harriss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Man är inte skyldig bara för att man blir falskeligen anklagad. Speciellt inte om den som anklagar en är någon som gjort en karriär av falskanmälningar & är uppenbart psykiskt sjuk.

Man är inte heller skyldig bara för att man blir falskeligen anklagad av ytterligare ett gäng psykfall på nätet.

Det jag inte riktigt begriper (eller det gör jag nog egentligen) är varför man väljer just detta fall, med denna kvinna, som ett slags martyr. När det är helt uppenbart att hon har en historik av falskanmälningar, fuskande med bevis & psykisk sjukdom.

Det måste finnas hundratals fall som vore mer tacksamma om man vill driva en feministisk linje i våldtäktsfrågan.

Egentligen handlar det nog om att en liten grupp kvinnor, som ligger med visaren bottnad på galenhetsmätaren, känner igen en galenhetskollega & måste då snabbt kasta sig in i clownbilen för att ta sig till den inbillade fronten i det inbillade könskriget.

Hela den "tredje vågen" av feminism har värvat ur denna grupp av mentalsjuka kaninkokerskor. För övriga kvinnor är det nog det sämsta som kunde ha hänt. Att ett gäng vettvillingar snott åt sig positionen som talesperson för "alla kvinnor". När det bara rör sig om någon enstaka procent psykfall.

Han är väl en sitting duck beroende på sin presskonferens och hans tafs-kladd-skala som får normala män att säga men alltså vad faaan säger du? Han ger helt enkelt den kladdande gubben ett ansikte. Alla känner till denna typ av man som inte förstår att "se men inte röra" tills kvinnan säger annorlunda.
Jag tror också att det är lättare att ge sig på Lambertz än random afghan, vilket kvinnorna inte vågar. Han har gjort sig själv till lovligt byte i alla lager. .

I sakfrågan håller jag med dig, men det handlar aldrig om sakfrågan för de hysteriska fruntimren.
De söker bara en tillåten kanal för sitt hat.
Lambertz blir syndabock för alla som inte kan hålla fingrarna i styr och ska mobbas ut på vanligt tjejmaner.
__________________
Senast redigerad av Kamelen.Harris 2021-03-31 kl. 17:31.
Citera
2021-03-31, 17:31
  #14082
Medlem
Ohshit.Cuntwells avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Larasoft
https://stoppapressarna.se/svenskt/goran-lambertz-hemliga-sex-sms-till-kvinnan

Som sagt, du har inga som helst belägg för att han bad om ursäkt för en våldtäkt. Lär du dig något av det?
Citera
2021-03-31, 17:31
  #14083
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Hade GL varit en vanlig okänd gubbe så hade Flashback inte tagit upp fallet & då hade han sannolikt dömts & antagligen dött i fängelset.
Så är det. Den vetskapen bör skrämma fler än oss. Att det var Lambertz som denna gång lurades till stupstocken ger en unik insyn i hur bräcklig bevisvärderingen är och hur enkelt det är för trasiga kvinnor att manipulera den.

Vi (och Lambertz) ska vara glada över att EA och hennes kriminella kumpaner var dom slöa knivarna i lådan ty annars hade dom lätt kunnat fejka " vattentäta bevis" i form av blåmärken etc. Stödbevisningen denna gång var mycket klumpigt för att inte säga ointelligent utformat med tanke på att hon gjorde på exakt samma sätt som i tidigare våldtäcksmål.

Någon skrev att EA spelar in för att i efterhand kunna skilja på sina fantasier och vad som är verkligheten.
Kan det vara så att EA givet sin allvariga psykiska diagnos faktiskt inte är medveten om vad som hände julafton den 24-12-2021 (eller någon annan gång) och att det är dom yrkeskriminella "väninnorna" runt omkring henne som hänsynslöst utnyttjar hennes sexuella självskadebeteende?

En del fokus bör nog flyttas till väninnan (som dömts för olaga hot väl?) som anmälde GL och synkroniserat fabriksåterställde mobilerna med EA. Tror hennes roll är underskattad och att kan hon låtit psyksjuka EA frontat sin egen perversa syn på män. Det känns iaf, inte som EA haft en ledande roll i maffian runt henne och att hennes psykiska diagnos är betydligt allvarligare än vad som framkommit.
__________________
Senast redigerad av 90510 2021-03-31 kl. 17:37.
Citera
2021-03-31, 17:34
  #14084
Medlem
Larasofts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ohshit.Cuntwell
Som sagt, du har inga som helst belägg för att han bad om ursäkt för en våldtäkt. Lär du dig något av det?

Inte rakt ut. Men något gnagde den gode GL efter julafton. Han "tog på sig ansvaret".
Citera
2021-03-31, 17:36
  #14085
Moderator
farbror_barbros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ohshit.Cuntwell
1. Finns inget som visar att GL kände till hennes psykiska hälsa
2. Ska kvinnor med psykisk ohälsa tvingas vara ensamma?
3. Ska kvinnor med psykisk ohälsa tvingas leva i celibat?
4. Vad har hans barns syn på vem han har sex med för betydelse?
5. Varför är sex omoraliskt, är du fanatiskt religiös?
Ha ha, nej jag är inte överdrivet religiös. Men de flesta av oss, inklusive GL själv, tycker att det är pinsamt och förkastligt att ha sex med en 40 år yngre kvinna som man haft en mentor/fader/vän-relation med. Att han har en särbo-partner gör inte det hela bättre. Så när GL på sin PK säger att han ”skäms som sjutton” så tror jag han menar det.

Vad gäller EAs psykiska ohälsa så håller jag med dig, jag tror inte att GL kände till den (vilket jag också skrev i mitt förra inlägg).

Huruvida EA skall leva i celibat eller inte är något av en filosofisk fråga. Du och jag är nog överens om att det vore bra för alla, inklusive EA själv, om hennes bakgrund var känd av de män som blir hugade att hoppa i säng med henne. Det skulle kunna innebära ofrivilligt celibat för EA. Eller inte, för några lockas till ”hot and crazy” (favorit i repris!):
https://youtu.be/R_USJCTIgs4
Citera
2021-03-31, 17:36
  #14086
Medlem
Vaxads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 90510
Så är det. Den vetskapen bör skrämma fler än oss. Att det var Lambertz som denna gång lurades till stupstocken ger en unik insyn i hur bräcklig bevisvärderingen är och hur enkelt det är för trasiga kvinnor att manipulera den.

Vi (och Lambertz) ska vara glada över att EA och hennes kriminella kumpaner var dom slöa knivarna i lådan ty annars hade dom lätt kunnat fejka " vattentäta bevis" i form av blåmärken etc. Stödbevisningen denna gång var mycket klumpigt för att inte säga ointelligent utformat med tanke på att hon gjorde på exakt samma sätt som i tidigare våldtäcksmål.

Någon skrev att EA spelar in för att i efterhand kunna skilja på sina fantasier och vad som är verkligheten.
Kan det vara så att EA givet sin allvariga psykiska diagnos faktiskt inte är medveten om vad som hände julafton den 24-12-2021 och att det är dom yrkeskriminella "väninnorna" runt omkring henne som hänsynslöst utnyttjar hennes sexuella självskadebeteende.

Fokus bör nog flyttas till väninnan (som dömts för olaga hot väl?) som anmälde GL och synkroniserat fabriksåterställde mobilerna med EA. Tror hennes roll är underskattad och att kan hon låtit psyksjuka EA frontat sin egen perversa syn på män. Det känns iaf, inte som EA haft en ledande roll i maffian runt henne.

Låt oss inte underskatta EA nu. Det är ingen liten oskuldsfull tös vi pratar om. Väldigt många red flags att det brinner ren ondska inom henne nu för tiden, tyvärr.

Om vi går på exempelvis fotografens beskrivning och återberättelse om tidigare bråk m.m. så förstår man det. Detta var även ett gäng år sedan och EA har haft tid att "utvecklas" än mer i fel riktning, vilket hon bevisligen gjort.

Med det sagt så tycker jag också kumpanen skall granskas ordentligt.
Citera
2021-03-31, 17:38
  #14087
Medlem
Ohshit.Cuntwells avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Larasoft
Inte rakt ut. Men något gnagde den gode GL efter julafton. Han "tog på sig ansvaret".

Haha, "något gnagde"? Har en man aldrig bett dig om ursäkt, hade du blivit våldtagen då?
Citera
2021-03-31, 17:38
  #14088
Medlem
BorgeHs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 90510
Så är det. Den vetskapen bör skrämma fler än oss. Att det var Lambertz som denna gång lurades till stupstocken ger en unik insyn i hur bräcklig bevisvärderingen är och hur enkelt det är för trasiga kvinnor att manipulera den.

Vi (och Lambertz) ska vara glada över att EA och hennes kriminella kumpaner var dom slöa knivarna i lådan ty annars hade dom lätt kunnat fejka " vattentäta bevis" i form av blåmärken etc. Stödbevisningen denna gång var mycket klumpigt för att inte säga ointelligent utformat med tanke på att hon gjorde på exakt samma sätt som i tidigare våldtäcksmål.

Någon skrev att EA spelar in för att i efterhand kunna skilja på sina fantasier och vad som är verkligheten.
Kan det vara så att EA givet sin allvariga psykiska diagnos faktiskt inte är medveten om vad som hände julafton den 24-12-2021 (eller någon annan gång) och att det är dom yrkeskriminella "väninnorna" runt omkring henne som hänsynslöst utnyttjar hennes sexuella självskadebeteende?

En del fokus bör nog flyttas till väninnan (som dömts för olaga hot väl?) som anmälde GL och synkroniserat fabriksåterställde mobilerna med EA. Tror hennes roll är underskattad och att kan hon låtit psyksjuka EA frontat sin egen perversa syn på män. Det känns iaf, inte som EA haft en ledande roll i maffian runt henne och att hennes sjukdom är allvarligare än vad som framkommit.

Bra inlägg. Instämmer. Men ändra årtal till 2020. Försökte skicka PM, men det gick inte.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in