Citat:
Ursprungligen postat av
nerdnerd
Det korta svaret är att du är helt jävla besatt av detta och att MITT intresse bara var att dela med mig till andra flashbackare om en episod jag läst i en i ö väldigt intressant bok skriven av en nobelpristagare i fysik.
Min tänkta insats var att presentera den rätt så enkla beräkning som visar att nämnda jeteffekt är fullt kompatibel med bevarande av energi och rörelsemängd.
Fysiktråden som jag startade om detta
(FB) Kan något man skjuter på rekylera bakåt?
misslyckades du med att få att spåra ur (tack Mod!), och ett par andra skribenter sa ungefär vad jag ville ha sagt, så jag skippade mitt eget lite mer formeltäta bidrag jag hade tänkt ge.
Om detta verkligen är vad som hände med JFK har jag ingen aning om och faktiskt inget intresse av heller. [min fetning]
Inte?
Du skrev:
Citat:
Ursprungligen postat av
nerdnerd
Hur som helst är jag också fysiker, så en del av det han påstår kan jag ju kolla upp själv. Och det jag tänkte närmast på är påståendet att skottet bakifrån kan ha fått huvudet att åka bakåt pga av re[k]yleffekten när en del av hjärnan sprutade ut genom utgångshålet på framsidan. Detta är sant. Vet inte om just denna detalj diskuteras här, men till den del det gör det är jag beredd att gå in på detaljer med ekvationer och så. [min fetning och understrykning]
1. Du erbjuder dig i egenskap av fysiker att i detalj förklara varför fysikern Louis Alvarez' teori om att en s.k. jet-effect kan ha orsakat huvudkastet bakåt när en kula träffade huvudet bakifrån, är korrekt.
2. När jag därpå visar dig att Alvarez teori och föregivet empiriska underlag bygger på medvetet bedrägeri, så dryper du av som en våt strykrädd hund efter att gläfst ur dig några personangrepp mot undertecknad och ett löfte om att motbevisa mig i en därför avsedd tråd.
3. När du därpå sent om sider startar din utlovade tråd, så lyder trådrubriken:
"Kan något man skjuter på rekylera bakåt?" (
(FB) Kan något man skjuter på rekylera bakåt?), som ju är en helt annan frågeställning än den du lovade att i din egenskap av fysiker förklara för oss: Att Alvarez' så kallade jet-effect kan förklara hur
JFK's huvud kastas våldsamt bakåt trots att det i så fall träffas av en kula, bakifrån. Du flyttar således i din egenskap av fysiker den så kallade målburen från
"JFK's huvud" till
"något", och försöker på det viset dölja det faktum att du försökte kränga ett bevisat vetenskapligt bedrägeri från din hjälte, fysikern, atombombaren och Nobelpristagaren, Louis Alvarez, på ett publikt forum och det, nota bene, i din egenskap av, fysiker.
4. Och nu senast så dyker du upp igen, snart 5 år senare och anklagar undertecknad för en dold agenda där jag är lojal mot Ryssland eftersom att jag bara är kritisk mot Väst?
Innebär det att du erkänner att de västerländska SCAD's, inklusive mordet på JFK, som jag vill blottlägga faktiskt har hänt, men att "Ryssland" minsann också begår SCAD's och att jag därför inte får kritisera när SCAD's begås av västerländska stater?
Fanns det ingen kurs i elementär logik i din fysiker-utbildning?
Eller någon delkurs i forskningsetik?
Sedan så skriver du det här:
Citat:
Alvarez verkar även ha gjort ett gediget arbete om ljudupptagningarna, som talade mot att det var några fler skott än de från Oswald. Det vill jag inte heller fördjupa mig väldigt mycket i, men jag kan ju iaf svara på någon ev fråga om vad A säger själv om det i boken.
När House Committee on Assassinations akustiska studier, utförda av de två vid tiden världsledande forskar-teamen inom ballistisk akustik, kom fram till att det fanns 5 stycken ekoimpuls-mönster från 5 gevärsskott på en inspelning av Dallas-polisens radiotrafik den dagen, 4 avlossade bakom JFK och ett avlossat framför = minst två skyttar = konspiration, så frågar Justitiedepartementet just Louis Alvaraz om han vill leda en vetenskaplig panel som ska granska HSCA's akustiska studier och se om de verkligen stämmer.
Listigt nog så tackar Alvarez nej till att
leda panelen, givet att han med sin "jet-effect" säger sig har
motbevisat att skottet som träffade huvudet måste ha avlossats framifrån eftersom att det kastas bakåt = två skyttar, en bakom och en framför = konspiration.
Dvs, det han ombeds göra är att granska ett forskningsresultat som i så fall motbevisar de slutsatser han drar från en egen studie av mordet = partisk.
Däremot så tackar han lika listigt ja till att
delta i panelen och erbjuder sig till och med generöst att fråga sin kompis och Nobel-kollega, Norman Ramsey, om istället han vill leda panelen, vilket denne tackar ja till.
Behöver jag säga vem det var som var den av panelens medlemmar i särklass mest aktiva?
Behöver jag säga att Alvarez även här begick ett antal vetenskapliga bedrägerier?
Behöver jag efter det här säga att ett Nobelpris i fysik helt uppenbart inte på något sätt vaccinerar pristagaren mot att begå vetenskapligt bedrägeri?
Du skriver vidare att:
Citat:
Slutligen har jag sökt lite i tråden om just Alvarez, och hittade då t ex det här inlägget:
Ursprungligen postat av portnoy
[klipp]
Det är kul och bra att du försöker räkna ut det, men du missar själva poängen i att en kula INTE kan få ett så förhållandevis mycket mer massivt objekt som ett människohuvud att röras i närheten av de hastigheter som bakåtrörelsen i Z-filmen.
Låt mig citera L. Sturdivans "JFK Myths":
Här är .GIFen på rörelsen FRAMÅT då kulan just har träffat...
http://users.skynet.be/mar/Headshot/...up_312-313.gif
Sedan har jag ju redan ett flertal gånger gått igenom bakåtrörelsen av huvudet som resultatet av en nervreaktion på huvudskottet.
Den där boken av Sturdivan verkar vara precis vad man ska läsa om man är seriöst intresserad.
Även här kan jag informera dig om att din vetenskapliga hjälte för stunden, här Larry Sturdivan, begår vetenskapligt bedrägeri. Något som direkt framkommer i hans olika vittnesmål till både Warrenkommissionen och senare, till House Select Committee on Assassinations.
Vill du veta hur jag vet det?
Citat:
Kanske var det egentligen nervryckningar som orsakade huvudrörelsen?
Redan avhandlat här:
(FB) John F Kennedy - mordet - 22 November 1963
Och nej, det finns ingen känd mänsklig
"nervryckning" som kan förklara huvudkastet bakåt.
Omöjligt. Finns inte.
Citat:
Kanske bilen bromsade in lite?
Som sagt, i så fall torde huvudet kastas framåt och inte bakåt. Om du förväxlar inbromsning med acceleration här så nej, bilen accelererade först ca 2 sekunder efter det att huvudet kastades bakåt. Det måste dessutom i så fall synas på övriga individer i ekipaget, något som inte är fallet.
Citat:
Asså grejen är att jag skiter i vilket.
I så fall så skiter du bokstavligt talat på dig själv, givet vad du hävdar här ovan.
Är även det typiskt för en "fysiker", nerdnerd? Att skita på sig mitt under en pågående publik debatt?
Citat:
Allt jag ville var att dela med mig av en grej om fysik som verkade intressant att beakta i just "din" tråd.
Det är varken din eller min tråd. Det står var och en fritt att skriva i den inom ramarna för forumets regelverk.
Citat:
Du högg direkt, och fortfarande efter 5 år så hugger du om det!? Jävla foliehattdåre, du är ju helt besatt. Skaffa ett liv?
Nja, du tror att du kan 'ömsa skinn' efter 5 år som om dina tidigare försök att kränga junk science så här långt efteråt inte längre har hänt.
Det har hänt även om 5000 år.
Istället för att be mig och forumets läsare om ursäkt för att du bländad av Alvarez' Nobel-glans (i bästa fall) okritiskt kränger hans bevisade vetenskapliga bedrägerier avseende mordet på president Kennedy, så försöker Du smita undan och därpå, 5 år senare, i god McCarthy-anda attackera undertecknad för att vara lojal med Ryssland eftersom att jag "bara" intresserar mig för västerländska politiska mord och andra västerländska staters brott mot mänskligheten, krigslagarna, demokratin, mänskliga rättigheter, medborgerliga rättigheter, yttrandefriheten, pressfriheten, etc, inte .... Ryska sådana??
Handen på hjärtat, nerdnerd. Kan du sjunka lägre än så här?
Går det?