Citat:
Ursprungligen postat av
Xeitum
Ja, du behagar tydligen helt bortse från uppgiften att nattbussarna började gå såpass sent att det rimligen inte var ett vettigt alternativ vid den tidpunkten som SE kom ut på Sveavägen.
Jag tror inte heller att det gick nattbussar från Odenplan så tidigt.
Däremot har jag svårt att tro på SE:s planerade färdväg för hemresan.
Han skulle alltså gå till Hötorget för att därifrån ta t-banan en station till T-centralen. Byta där till Mörbylinjen för att troligen åka till Tekniska Högskolan och där byta till Roslagsbanan. För en som är van vid Stockholms kollektivtrafik låter det som en jättekonstig resväg. Två byten som kan ställa till det. Dessutom ett byte vid T-centralen en sen lönefredagskväll, något man helst undviker.
Alternativ väg 1: gå till Östermalmstorgs T-bana vid Birger Jarlsgatan. En lite längre promenad men då skulle han ha gott om tid och slippa bytet vid T-centralen.
Eller alternativ 2: gå direkt till Östra Station, ca 1,4 km enligt Google maps. Då har han också gott om tid och då skulle han gå till höger när han går ut på Sveavägen. Det alternativ jag skulle valt.
Att SE är så enträgen om att få ut utstämplingstiden under lördagen är väl också väldigt konstigt.
Är han bara ett vanligt vittne är den ju helt ointressant. Av någon anledning behöver han den för att anpassa sin historia efter den. Varför?