Citat:
Ursprungligen postat av
Strix m/94
Tvånget att följa en demokratiskt stiftad lag lider vi alla av dagligen - inte minst i legitimationsyrken. Som sagt, detta krav finns redan idag, men detaljerna behöver så klart ses över, skulle det bli en majoritet för att skärpa abortlagen.
Vad är ens argumentet här? "Vi är redan tvungna att följa lagen, alltså kan jag stifta lagar för att tvinga folk till vilken skit som helst"? Nej, det faktum att vi har lagar ger dig inte ett frikort att påtvinga folk din frånstötande nazistpolitik.
Citat:
Ursprungligen postat av
ZiggeZiggarett
Jag har aldrig märkt av den tendens hos honom. Finns gott om andra här som gör det, men inte Strix. han är mer från kung Oskars tid.
Vad sa du? Har du aldrig lagt märke till att en annan Flashbackrasist uttrycker sig rasistiskt? Nej nu blev jag förvånad.
Citat:
Där är vi ju på lite olika spår, jag tycker man kan diskutera bortadoption och på frivillig väg. Det ökar valmöjligheterna för den gravide. Så sliååer vi driva på mäniskohandel i onödan.
Ja, jag har väl inget emot vilka överenskommelser folk nu kommer fram till frivilligt. Jag argumenterar som sagt mot ett förslag som går ut på att man skulle tvinga etniskt svenska kvinnor att föda barn.
Citat:
Socialismens problem var inte etnocentrism, det håller jag med kan vara begränsat. Problemt låg i övertygelsen om ideologins överlägsenhet, en historiedeterminism och att det var enda vägen. Under detta ok offrades individerna för kollektivets bästa.
Det var inte etnocentrismen jag menade nazism och socialism hade gemensamt utan kollektivismen under vilken individerna skulle uppoffra sig.
Ja, som påpekat är detta enda drag uppenbarligen inte tillräckligt för att identifiera en nazist, utan som påpekat i tidigare inlägg behöver det kombineras med etnonationalismen.
Citat:
Men det börjar bli dags för vänstern att håll rent på andra hållet. Ni styr med hjälp av krafter som hyllar Castro, Maduro och i vissa fall Kim-dynastin. Har du tänkt på det?
Nej du högerpopulist på internet som säkert har jättebra koll på de mystiska "krafter" som tillåter vänstern att regera, det har jag nog aldrig reflekterat över.