Citat:
Ursprungligen postat av
zebra121
Fjolårets nykomling i Djurgården var ju bra mycket bättre än Fryshuset (som är pinsamt dåligt)
Någon som vet vad som hänt med DIF Basket? Är de i Division ett eller två?
Hur ser det ut Med Wetterbygden?
Fryshuset är inte pinsamt dåligt, detta är vad alla experter förväntade sig. 36 förluster troligtvis, max 2-3 vinster som bäst.
Fryshuset ville inte gå upp just för att de inte känner sig redo, för att de visste att de skulle få storstryk i de flesta matcherna. När Wetterbygden sen drog sig ur och ligan stod på åtta lag så löste förbundet och SBL en överenskommelse med Fryshuset, de får gå upp och bli det nionde laget, och dessutom har de ingen chans att åka ur. Så man accepterade det för att ge sina unga talanger gott om speltid i ligan inför kommande säsong, när de ska konkurrera på riktigt om slutspelsplats. Fryshuset är ett lag som kör med unga talanger, och använde bara en importplats för Aleksa Solevic, som förövrigt fick svenskt medborgarskap i förra veckan efter att ha varit i landet sex år. Solevic, klart bäst i laget, har nu lämnat för Jämtland, och dessutom har powerforwarden Leonard Halling-Ibo lämnat för Köping Stars. Två startspelare försvann inom en vecka.
Nog om Fryshuset nu... för att svara på din fråga:
Djurgården hade ont om pengar, men ville ändå vara med i toppen och fajtas. Så man lovade höga löner till importer, något man inte klarade att betala av. Konkurs. Omstart i Basketettan (dvs tredje högsta serien). Brandon Barton från ligalaget stannade kvar som någon slags spelande tränare, pappa Charles gick i pension. De vann sin första match för säsongen, 99-74 i derbyt mot Hammarby, innan andra vägen Corona slog till. Verkar dock som att säsongen fortsätter, 13/14 mars och görs om till enkelserie.
Wetterbygden tvingades dra sig ur ligan då storsponsorn, och den hela laget var byggt på, behövde dra in stödet pga effekterna av coronaviruset. Bygden huserar i Superettan (näst högsta divisionen) och hann spela fem matcher innan ligan stängdes ner, och den kommer inte återupptas denna säsong. 3 vinster, 2 förluster.