Citat:
Ursprungligen postat av
Avel
”Omedelbart därpå hörs höga prasslande ljud och Lena som skriker "Vad i helvete Släpp mig!"”
Det var ett gräl där våldet kom omedelbart.
Det eskalerade snabbt.
LW kan ha rört ratten, SD eller på annat triggat honom. Men det är sekundärt. Hans agerande inifrån bilen, inte ståendes utanför vid dörren för att få ut henne ur hans egendom/fordon, gör hans beteende besvärligt.
Tyvärr är jag ju av den meningen att de grälade 14/5 och våldet kom lika plötsligt där från SD. Efter en tids press och stress av olika slag som vi känner till.
Triggat eller ej av LW pga av någon handling så känns det som ett rimligt scenario. Så infekterat det var mellan dem emellanåt så var det bara en tidsfråga innan de skulle ”flyga på varandra”.
Ja, "he snapped".
Och det är väl det som är så obehagligt.
Nu har jag inte lyssnat på ljudfilen på nytt.
Vad som börjar utkristallisera sig i mitt sinne, är något som jag kanske inte riktigt tänkt så tydligt förut.
Deras, SDs och Lenas bråk, de är så sjuka, så evigt pågående, den ena krävande och kvävande, den andre kontrollerande och bestraffande.
Häri ligger en viktig pusselbit, något som jag inte kan greppa.
Det är ju inte bara Lena som inte kan släppa, acceptera att SD inte vill komma in "en längre stund". Hon blir inte bara besviken för att han inte vill fira hennes födelsedag, hon har en sjuklig bundenhet till SD.
Det är även SD börjar jag fatta, som trots det destruktiva och mycket negativa, inte klarar av att släppa.
Att SD känner sig fast, att han inte klarar av att hoppa av tåget, kanske är den viktigaste pusselbiten?
HD vill ha honom, men är väldigt besviken och litar inte på honom. Hon har just vaknat ur sin Törnrosesömn, prinsen (S*illen) är nära att rädda henne. Lena börjar också blir starkare och snart är SD ensam i stormen.
Det är inte en trygg och stark människa som huserar bakom fasaden. Ensam och en känsla av att var oönskad av alla, även barnen, får honom att tycka synd om sig själv. Hatisk mot Lena som är orsaken till allt. Hon biter sig fast, kräver, hotar.
Den här känslan har funnits länge. Han har försökt tämja sina kvinnor, först genom manipulation, nu krävs det det större artilleriet. I huvudet finns riktigt onda tankar, det sedan länge. Det väller upp hat, det finns redan sedan länge tankar på att bli fri. Helt fri. Helt fri genom att hon inte längre finns.
Poff.