Citat:
Du sätter ord på mina funderingar. Det är ju det som är så konstigt. Binninge borde ju ha begärt just detta av BK. Binninge har ju i något sammanhang uttalat sig om att Esb inte har förmåga att förstå vad "äganderätt" är. Jag tror jag han sa på det sättet. Det borde ju ha varit Binninges syfte att få BK att bedöma just det.
Jo visst, du har helt rätt och vi är överens - Binninge borde ha begärt det av Barry.
Att du och jag anser det, är för att vi är rättrådiga, och utgår ifrån att det Binninge säger också är vad han menar och tror på och vill få fram sanningen.
Men Binninge är inte rättrådig. Binninge vet att Esbjörn förstår vad han gör. Binninge vet att om han ber Barry om det uttalandet, så kommer Barry att säga rakt ut att Esbjörn mycket väl förstår innebörden av det avtal han har ingått.
Det skulle för Binninge vara en dödsdom skriven i klartext.
Därför är det viktigt för Binninge att Barry inte skriver detta. Och därför kan det mycket väl vara så att Binninge inte gett så mycket information till Barry, men Barry läser säkerligen tidningar och tittar på TV. Så han vet.
Men han följer också sitt uppdrag.Binninge har på ett eller annat vis fått veta att det fanns en kognitiv undersökning av Esbjörn gjord redan 2010, och det fick han säkerligen veta av Maggan, det är hon som håller i trådarna i denna marionetteater. Binninge utgår därför ifrån att den diagnos Esbjörn då fick, kommer att ha förvärrats under de senaste tio åren, och räknar med att få något som är som utlåtandet från 2010, fast värre.
Nu är det nog dock så, att Esbjörn har hållt sig i god fysisk och psykisk form och den lindrigt förhöjda nivå av kognitiv funktionsnedsättning är densamma i dag som den var då, och vem vet, som den kanske alltid varit hos Esbjörn.
Så därför är det Binninge säger och det han gör två skilda saker. Binninge försöker inte bara slå lögner i svenska folket genom sin kompis på Expressen, utan faktiskt även i domstolen. Ty, även i sina inlagor spenderar han mest utrymme på skvaller och ogrundade påståenden. Binninge försöker sälja in en lögn, därför vill han inte att experten Barry skall uttala sig mer än absolut nödvändigt.
Men det mest intressanta är att Binninge säger att han vill kalla Barry som vittne. Det kommer då under Binninges utfrågning att bli ganska uppenbart vart Barry står, hur "köpt" han är. Och det är då inte alls omöjligt att Ebbas ombud kommer fråga Barry rakt ut något i stil med - Är det din bedömning att Esbjörn förstått det avtal han ingått.
Så tänker jag