Klet
Är ganska ny på tjackfronten och skulle vilja ha en professionell bedömning av dagens fångst, samt reda ut några frågetecken (som kvarstår efter genomförd obligatorisk FB-research).
Fick idag en påse per gubbe, innehållandes blöt, vit sörja och lite oljig, genomskinlig vätska. Doften är svagare än vanligt men samtidigt lite "godare" och kanske mindre kemisk.
- Kan man egentligen dra slutsatser från den svaga lukten, som att det lågpotent eller bara ej blandat med skit som luktar? Tycks finnas många olika åsikter om detta på forumet.
- Är detta vad jag här sett beskrivas som "blomster", och vad betyder det egentligen?
Har även läst att en del kranar ökar vikten med vatten. Detta torkade dock snabbt och gick att snorta efter bara 5-10 minuter kladd-, skrap- och hackande. Vatten borde väl inte dunsta så snabbt tänker jag, även om det bara är några få droppar.
Då tycks det snarare rimligt att tjacket inte är tvättat och frystorkat ordentligt (som den uppenbarligen mycket kunnige Arkomann beskriver
Här). Han förklarar att potensen kan dunsta bort och att det optimala är att låta det torka i frysen och inte påskynda avdunstningen med värme. Att köra det i micron, ugnen eller under en lampa rekommenderas däremot av många på forumet.
- Är det alltså överflödiga lösningsmedel man kan se som en klar vätska, och som gör det hela blött? Torktiden känns ju då rimlig.
- Kan jag verkligen tappa betydande potens av att låta det torka i rumstemperatur?
- Värme behövs ju inte i mitt fall, men gör det alltså att man tappar ännu mer?
Här är en uppskuren (6cm bred) zip-påse:
https://i.imgur.com/4PpTKay.png
- Ser det inte förbannat lite ut för att vara 1g?
- Många beskriver ju sitt tjack som ett kletigt uhmm... "klet", men detta var praktiskt taget flytande när jag fick det. Är det normalt?
Torrt ser det ut som hälften av vad jag fick senast av samma kran då jag fick en torr, hård bit. Min egen slutsats är alltså att han säljer halvfärdigt hopkok och väger det blött. Jag får därmed för lite samt riskerar att försvaga det om jag inte vill vänta på att det ska torka i frysen (och det ville jag ju inte ikväll

).
Experimenterar nu med en påse i frysen och en öppnad klet-påse som står och seg-torkar. Påsen på bildens innehåll är tömt och jämt fördelat mellan mitt blodomlopp och ett par prydliga linor. Ja, förutom det som djävligare än någonsin har kletat fast överallt. Var även lite besviken på effekten först, men inser nu att jag snöat in på detta i flera timmar och tydligen har jag skrivit en halv roman här

. Fyllde på nu, mår prima och kan verkligen inte klaga.
Men ifall någon orkat läsa, vad säger ni flashbacks VVS-kontrollanter om detta? Är kranen underkänd?