Citat:
Ursprungligen postat av
MOPspanaren
När jag tittar på denna lista så ser jag ett signalement i "lång mörk rock", en person som springer och att ingen uppfattat SE som varande på mordplatsen efter skotten.
Att detta skulle vara tillräckligt för att "förklara att SE sköt Palme" är ju självfallet för tunt men kanske förklarar en del kring den ökande mängd personer som nu "köpt" teorin med SE som GM?
Hur förklara alla uppgifter SE kommer med från mordplatsen efter skotten? De som han berättar för vakterna redan kl.23:40? Och vidare i förhören... Vet vad Lisbeth sagt och hur hon betett sig o.s.v.
Den enkla och rimliga förklaringen är snarare tvärtom...
Det håller ju även TP med om som döpte sin bok till den Osannolike mördaren...
Din fråga angående övriga författarnas teorier passar jag på. Jag är rätt skeptisk till alla författare. De vill ju självfallet vill sälja sin teori och tjänar på att så många som möjligt köper både boken och teorin..
Borgnäs kom väl senast med teorin om att det var SE som sprang på DB-gata, men inte som GM... ?Och att GM tagit av på Luntmakargatan?
Ja, herregud..
Det vore helt otroligt om någon av dessa författare hade rätt i alla detaljer... för att inte säga omöjligt!
Det jag känna gällande SE är att många verkar läsa TP och LL's böcker som man läser bibeln...
Sällan någon här ens erkänner osäkerhet kring olika uppgifter...
Ej heller brister vad gäller presskonferensen.. o.s.v.
I Teatermords-forumet är det förstås ännu värre...
Det är väl egentligen bara det där med"blå täckjacka" som stämde med vad LP egentligen sagt som stämde?
Det kan han ha snappat upp på väg in på jobbet igen,
SE sade ju t.ex att LP sprang ut i vägen och stoppade en massa bilar vilket inte stöds av NÅGOT ANNAT vittne,
Jag håller för övrigt med om att SE såklart inte sprang uppför trapporna medan mördaren flydde åt annat håll.
Det är helt befängt.Det är många år sedan Borgnäs hade nåt vettigt att komma med tyvärr.
Visst är det så att alla böcker som skrivs om mordet ska sälja det är business helt enkelt.
Det är sunt att som dig inte en lite skeptisk hållning.
Jag har inte läst en enda av dessa böcker jag kan tänka självständigt och dra egna slutsatser.
Du och jag drar totalt olika slutsatser men jag respekterar dig för att du alltid håller en god och saklig ton,
Till skillnad mot vissa andra sk.SE-förnekare är du dessutom så pass klartänkt och prestigelös att du konstaterar att du inte tror på SEs inblandning alls MEN att du iaf inser att det inte finns något i materialet som omöjliggör honom som GM.
Tänk om vissa foliehattar till SE-förnekare skulle kunna tänka så klarsynt som du gör.