Citat:
Ursprungligen postat av
Dryckeshorn
Smartphone 1000:- för en billig Huaweimodell, Telefonabbonemang med grundläggande data 100:-
Ja, det stämmer.
Citat:
Ursprungligen postat av
Dryckeshorn
Kortavgift ca 250:- / år för Visa eller liknande, Eventuellt kostnader relaterade till uppsättning av telefonen...
Swish är gratis. Uppsättning av telefonen är gratis och gör man själv
Citat:
Ursprungligen postat av
pajas357
Skyddsvisitation får bara göras av säkerhetsskäl och ingen annan anledning.
Korrekt, men man får även leta/ta efter annat. Man kan kroppsvisitera någon av säkerhetsskäl, och sedan ÄVEN kolla efter stöldgods, legg, klotterredskap eller knark eller liknande.
eller menar du att en OV är skyldig att blunda om denne ser något olagligt, bara för att föremålet inte har med skyddsändamål att göra?
Sådana regler har man bara i USA, där får man t.ex. inte leta stöldgods om man gör husrannsakan för mord. I sverige finns inga sådana regler annat än vid t.ex. hemlig teleavlyssning. Då finns det krav på att bi-information ska vara lika allvarligt som det brottet som tillståndet gäller.
Citat:
Ursprungligen postat av
pajas357
envarsgrip eller omhändertagit någon för LOB så måste polis tillkallas
Nej. Man måste inte tillkalla polis till platsen.
Däremot får man inte hävda det på eget bevåg, men man kan telefon-häva ett sådant beslut. Bara att ringa och säga "Vi grep en person på xxx-gatan som enligt vittnen hade kniv, vi hittade dock ingen kniv". "Ja släpp honom då".
Däremot gäller envarsgripet/omhändertagandet ett grövre brott kan polisen vilja åka ut, men då handlar det ju inte om ett felgrip.