Citat:
Ursprungligen postat av
Tufsankatt
Som Du påtalar... det är bara SD som är intresserad av vad LW gjorde vid tiden 11-12 maj!
Jag tror att SD hade planerat mordet på LW den 11:e. Kanske sket sig i böjen när polisen kom och han träffade oturligt nog på en granne som var ute med hunden... LW hann gå hem och ville inte gå ut igen?
Den 11:e är också klämdagen då SD säger att LW är uppe på hans jobb och de hade riktigt blodigt sex. Allt för att kunna förklara hur blod kommit på honom.
Samma kväll (visst var det så) cyklade han till Gustavsvik (likt mordkvällen)... vad har G.vik och ev S:a Vattentornet för betydelse i mordet? Mordvapen hämtas?
Ps Tittade i min dagbok och kvällen den 11:e var det ett riktigt djäkla åskväder i Örebro, själv funderade jag på att stänga av TV:n mitt i Lets Dance... vem beger sig ut i det ovädret som inte har för vana att träna ofta. Ds
Det här är ju ett av de bästa indicierna att sökningen på e-mail adressen som görs 7 okt- 18 är omöjlig att göra av någon som inte har kännedom om "
s*aabstefanspam@gmail.com".
Men även övriga sökningar som datumen 11-12 maj-18 och HDs adress "
h*anna.d*avidsson7*4@gmail.com " borde vara svårt för vem som helst att tillsammans med övriga sökningar att ha kännedom om.
Utredningen borde ha uppmärksammat denna unika koppling, men det kan lätt förbises när det är ett sådant stort material. När man undersöker materialet kan man ha på sig "fel glasögon". Man visste visserligen vad denna man var kapabel till, genom raderingar och annat. Men kanske man inte var beredd på denna förslagenhet?
Jag vet inte riktigt när man upptäckte denna inloggning men protokollet är sammanställt först: "
Undersökningsprotokoll Rapport Lena Wesströms Google-konto, 2019-08-22 09:28 "
Vad gäller inloggningen 15 maj- 18 kl 05:23, upptäckte man den sent, så sent som sept-19, dvs efter häktningen vid en extra genomgång av datorn.
A 164 C, s.1231
"
Undersökningsprotokoll
B851446-3 Lena Wesströms dator"
//
"
2019-09-24 "
//
"
Undertecknad har gjort en förnyad undersökning av beslag 2018-5000-BG51446-3,
Lena Wesströms dator."
//
"[i]En extra kontroll av all data 2018-05-11-2018-05-15 genomfördes och det som kan
noteras är vad som ser ut som en inloggning via mail.one.com klockan
05:23:46[/I]"
Och vad betyder det här?
"
Den bild som omnämns i tidigare PM (0009530 _ Carved.jpeg) har undertecknat sökt
efter i tömningen och det finns ingen fil med det filnamnet. "
Jag kan inte hitta detta PM.
Betyder det att bilden har raderats?
Frågan är ställd till alla.
Vattentornet har bara tre personer nyckeln till, vara SD var en. JGs fråga, "varför inte nu", visar att SD dröjer där. För vad?