Citat:
Ursprungligen postat av
Caracallas
Jag tycker ärligt att Ebba ska köpa ett annat hus. Dålig kharma i det här . Mellan oss så tror jag att de andra arvingarna , de 23 andra delarna där Matz hade fyra blir rätt grumse på Matz när de ser avtalet. Ebba bör ge sig av från den familjen fort som attan.
Ja, den största drivkraften för att köpa just det där huset, verkar vara att utbudet av hus just i Marielund, där hon vill bosätta sig, varit obefintligt, och hon därför beslutat sig för att köpa ett ruckel billigt och plöja ned miljoner i dränering, sanering, renovering och ny utrustning för att få det beboeligt permanent.
Men nu i höst har det kommit ut en jämförbar villa i området, som visserligen inte har sjötomt, men är färdigrustad och klar för inflyttning.
https://widerlov.se/uppsala/tillsalu/CMVILLA4KRTCU8FRPCUSB2G
Det är sannolikt ett bättre köp rent ekonomiskt, men förlusten för henne är att hon inte får utforma sitt eget boende som hon vill ha med några miljoner av sin höga inkomst – och så egen brygga, då.