Citat:
Ursprungligen postat av
dualtofilter
Finns det någon speciell anledning till att du fokuserar på det här Kurchatov Institute? Den här Voronin verkar väl från din initiala beskrivning ha haft fingrarna i lite ett av varje. Då är det kanske enklare att bara ta dokumentären där den engelskspårkige journalisten påstår att han har källor inom Mi6 (tror jag) som påstår att lasten bestod av elektronik (?) relaterat till något ryskt "ballistic missile program".
Det där Institutet verkar hålla på med mycket, framstående i datateknologins barndom, säkert elektronik också. Tror att Jutta Rabe vill få det till att Voronin skulle kunnat få tag på teknologi därifrån och sålt till jänkarna. Det skulle tex, kunna vara den där elektroniken MI6 agenten nämner. Tyska expertgruppen kallar Voronin för "smugglare" så lite shady buisness kan nog ha försigått.
Märklig är Voronin ivf, hans portfölj som är viktig på nåt sätt. Rockwaterdykaren ska ha nämnt nåt i stil med att "det är inget som saknas" när han öppnar rätt väska till slut. Hur fan vet han det? Samt så ska han ha yttrat något om "drawings" under genomsöket. Kan det ha varit något så simpelt som ritningar?
Men viktiga, allvarliga ritningar?
Sen blir det ju lite krydda med att han får sova i kaptenshytten. Samma kapten som försvinner spårlöst efter att ha överlevt katastrofen... det är mycket märkligheter kring estonia, inte konstigt Jutta m,m blir till sig.
Voronin dör 2002 i en hjärtattack 45 år gammal. Två veckor efter att tyska tidningen Sddeutsche Zeitung publicerar uppgifter om hans vapen och rymdteknologiaffärer i samband med Estoniakatastrofen.
Citat:
Ursprungligen postat av
dualtofilter
För att fortsätta på temat #gravfrid så fann jag följande spännande citat:
Så om de lyckas få med detta på filmen de ger till utländska experter, samt att man går runt och bryter upp hytter lite hipp som happ, vad fan är det som de har klippt bort? Börjar nästan tro på den där teorin om att det var ett UFO som sänkte Estonia. Utomjordingarna sitter nog och chillar i poolen på däck 0, och hotar att utrota männskligheten om vi irriterar dem.
Ja makabra dyk, men dykarna verkar vara ena tuffa gubbar som skojar om de kan finnas en öl inne i hytten samtidigt som de undersöker lik. De hade varit rätt killar för att bärga kropparna.
Det som är bortklippt tror jag har med hålet att göra. Den bortklippta timmen när dykaren är nere i swimmimgpoolområdet. Samt Mudlinevideon med ROVn.