Citat:
Ursprungligen postat av
Kick88
Hej,
Jag tror att du ock dina gelikar som försöker stirra upp, och skrämma folk. Det här med corona kommer gå över. Men ni religiösa människor tror att det är slutet på mänskligheten.
Det har jag aldrig sagt, jag säger att problemen i världen är tecken på att Jesus är nära dörren:
"
Lär av en jämförelse med fikonträdet. När kvisten blir mjuk och bladen spricker ut vet ni att sommaren är nära. På samma sätt vet ni när ni ser allt detta hända att han är nära, utanför dörren." (Matt 24:32-33 Bibel2000)
Ingen kan veta exakt när Jesus kommer:
"
Dagen och timmen känner ingen, inte ens himlens änglar, inte ens Sonen, ingen utom Fadern." (Matt 24:36 Bibel2000)
Men att blunda och sova är inte rätt väg att gå:
"
När brudgummen dröjde blev alla dåsiga och föll i sömn." (Matt 25:5 Bibel2000)
Citat:
Ursprungligen postat av
Kick88
Jag vill att du ska vara så dum att du hävdar att klimatkrisen är ett tecken på jordens undergång!
Så är det ju inte, men ni har försökt skrämma folk sedan bibeln skrevs.
Nej, men klimatkrisen är ett av alla dom tecken som visar att Jesus är nära, utanför dörren.
Citat:
Ursprungligen postat av
Kick88
Jag anser mig vara kristen. Jag anser dock inte att ärkebiskopen Jackie vara kristen. Hon är blott en en politisk marionett.
Jag håller med, det finns många antikrister i världen. Du anser dig vara kristen, men vad menar du då att Jesus och dom första kristna pratade om "sista tiden"?
Har du undersökt detta, eller bara ignorerat?