Citat:
Vet inte riktigt, dock är min erfarenhet från skolan och så vidare att i stort sett alla som har utländsk bakgrund identifierar sig med sina föräldrars hemländer på ett etniskt och kulturellt plan. Blodshärstamning och etnisk bakgrund är så att säga oftast viktigare för invandrare än vad det är för svenskar. Ahmedhodzic använder som enda argument att spela för Bosnien att han har bosniskt blod, och det är naturligtvis svårt för Sverige att konkurrera med. Balkan föräldrar är också generellt hyper nationalistiska och pushar hårt för att deras barn ska spela för sina hemländer, vilket också är svårt för Sverige att konkurrera med.
Så är det absolut också, men det är knappast hela sanningen. Vi har ju också exempel på spelare som valt Sverige, som Kacaniklic, Tankovic och Kulusevski. Har de valt Sverige för att de identifierar sig mer som svenskar?
Citat:
Jag tror vi helt enkelt får acceptera att en stor del av de med utländska rötter kommer välja andra landslag än det svenska i framtiden. Det gäller dock att vi anpassar våra ungdomslandslag efter den utvecklingen, annars finns risken att vi kommer slösa alldeles för mycket pengar och tid på spelare som väljer andra landslag. Det vore synd om vi i längden måste införa någon positiv diskriminering till fördel för svenska ungdomar som man vet kommer spela för svenska landslag, jämfört med spelare med utländska rötter.
Ja, det är något fotbollsvärlden kommer att få leva med under lång tid framåt. Bara att acceptera situationen. Det är så få från de yngre landslagen som blir A-landslagsspelare så poänglöst att gallra därifrån. Klubbarna kommer likväl fostra spelare med flera nationaliteter.
Vi ska inte tro att det är ensamt svenskt problem. Det är ett globalt problem. Det är ständig huggsexa om spelare med flera pass. Tycker nog Fifa bör kolla på en regeländring, men det är en seg organisation.