Citat:
Ursprungligen postat av
BushwickBill
Är man tjänsteman så kan man alltid: 1. Lära sig något nytt 2. Hitta på egna arbetsuppgifter.
Att du inte har något att göra tror jag till stor del beror på att du är oerfaren ch kräver arbetsledning. Du borde söka dig till en bransch med högt tempo och tydliga spelregler istället för trötta jävla kommuner.
Hade jag varit din chef då hade jag varit väldigt närvarande i dina dagar och sett till att du gör det som måste bli gjort. Nu säger du själv att du inte klarar av att ta egna initiariv men det behöver inte betyda att det kommer vara så för alltid, finns stort hopp om utveckling hos dig!
Någonting jag rekommenderar är att någon gång under arbetstiden gå en längre stund, sånt fräschar upp skallen och hjälper till med inte bara problemlösning utan även problemformulering.
Hallå! Du har inte läst hela mitt inlägg och tror att jag jobbar på en kommun. Tråden handlar inte heller om att analysera mig som person. Läs mitt första inlägg igen och besvara frågorna istället. Skicka PM om du vill föra en dialog off topic. 👍🏻