Kristersson och Sabuni lägger fram förslag som de själva vet är helt omöjliga att genomföra
Citat:
De två partiledarna Ulf Kristersson (m) och Nyamko Sabuni (l) vill se en utbyggnad av många små kärnkraftverk i Sverige på flera platser i Sverige.
Det finns ingen gräns för lögnerna och illusionerna som presenteras för "the sheeple".
Att en utbyggnad av stamnätet tar minst 10 år inkluderat hela processen med projektering, markrätt, ersättning för intrång, tvångsinlösen/konfiskation, byggnation och driftsättning verkar inte ha gått hem hos vissa.
En nybyggnad av kärnkraft och driftsättning i konjunktion med ovan nämnda problem plus miljökrav, slutförvaring, kärnkraftsmotståndare etc. etc. ligger minst 20 år framåt i tiden, om det ens är teoretiskt möjligt.
Då har landet redan dött av energi-infarkt, industrin har flyttat ut och de driftiga och välutbildade har sökt sig till andra nationer med riktig energipolitik.
Kvar finns då endast bidragstagarna, de mindre bemedlade och den överbelånade medelklassen som inte ville ta förlusten att sälja sina tillgångar för lägre pris och flytta, utan hellre sitter kvar i konkursboet Sverige.
Slapptasken Kristersson och kolsäcken Sabuni från respektive partier M och L är båda helt på det klara med att ny kärnkraft aldrig någonsin kan bli av, inte ens under deras levnadstid.
Tåget har sas. redan gått för väldigt många år sedan då inga flera älvar fick förses med dammar/kraftverk och i samband med kärnkraftsomröstningen, och det var där som grunden lades för dagens energikris.
Däremot så är det bra för opinionssiffrorna att sälja snömos till väljarna och käbbla om denna fråga så att man kan sitta kvar vid grytorna någon eller några mandatperioder till.
https://dagensopinion.se/artikel/ulf...karnkraftverk/
Jämför gärna med Sydafrika och se att Sverige är på precis samma väg:
Citat:
Yet South Africa’s electricity crisis is ultimately a spectacular failure of planning.
Experts identified the problem well in advance, but the state failed to act in time to replace or maintain older power plants. According to Jan Oberholzer, Eskom’s chief operating officer, the result is an “
unpredictable and unreliable” system. On a good day, the utility can only perform at about
70 percent of capacity. During the recent blackouts, it was performing
without 40 percent of capacity.
https://www.washingtonpost.com/opini...ess-heres-why/