Citat:
Ursprungligen postat av
Yayoi
Sverige går inte mot någon systemkollaps om man inte tror på konspirationer eller har en mycket livlig fantasi och konstruerar märkliga samband. Det finns alltid massa samhällsproblem som måste lösas men det betyder inte att vi går mot kollaps. Den här tråden har alltså pågått sen 2015 och samlat ert ”gnäll” utan att ett enda ”bevis” presenterats.
Att det finns många frågor på den politiska dagordningen är helt normalt. Har alltid sett ut så och det har alltid funnits saker som blivit värre om man ser bakåt från en viss tidpunkt.
Edit: Försök se ljust på framtiden. Det är snart vår och sommar och pandemin är snart över.

Sverige är på väg mot en kollaps. Systemet för social och ekonomisk organisation kommer inte att överleva invandringskraven. Föreställ dig att alla domstolar runt om i landet måste regelbundet anställa tolkar vid straffrättsliga rättegångar. Språk som talas i Mellanöstern, Centralasien och Afrika har blivit normalt men det inte normalt.
Detsamma gäller även inom vård, skolor, fängelser etc. etc.
Dessa problem hör inte till konspirationsteorier. Sveriges fängelser är fyllda till över 100 procent.
Kraftverken kan inte leverara el för industrin. Detta är inte fantasi utan faktum.
Finns det någon anledning att vara optimistisk och glad? Visst är det bra svensk stil att vara positiv inför svårigheter. Det kan vara bra, så länge det inte är vilseledande.