Citat:
Ursprungligen postat av
Moment22x22
För att tro att någon annan skiter i att människor omkring dem dör, så behöver man själv vara kapabel till det rimligtvis. Alltså förmodar jag att om du arbetat på sjukhus eller äldrevård, att du hade skitit i vilket.
Varför i hela friden skulle du annars anta att de som arbetar där skiter i om folk dör eller inte?
Du missförstod ungefär allting, och jag vet inte hur jag ska förklara tydligare än jag gjorde i tidigare inlägg.
Nej, jag orkar inte bry mig om gamla och sjuka, jag struntar i dem, det är kvinnors uppgift. Jag skulle hellre lägga pengar på robotteknik så kvinnors jobb i vården blir lättare än att kasta bort pengar på genusprojekt.
Och blir kvinnors jobb i vården lättare då kanske ni blir lite snällare mot sjuka och gamla, eller vad tror du?
Citat:
Ursprungligen postat av
Jenny9
Hur vet du det? Pga att några få misskött sig? Och "inte lojala" jämfört med vem? Du menar att män är lojalare mot gamla, sjuka och barn?
Sista meningen. Hur många kvinnor "fusk-sjuk-skriver" sig? Du verkar så säker på din sak så du måste ju ha siffror på det där.
Jag har massvis av kvinnliga släktingar som fått förtidspension trots avsevärd arbetsförmåga eftersom försäkringskassan och läkare daltar med kvinnor och förtidspensionerar kvinnor för ganska lite.
Fine, men om det drabbar utslitna män som jobbat tungt i hela sina liv är det ett problem, tycker du inte?
Citat:
Ursprungligen postat av
TomatKungen
Vad menar du med "på bekostnad av andra grupper i samhället"?
Vill du tillbaka till det samhället där män slet som djur för brödfödan och knappt träffade barn och hustru? Tillbaka till den tid då män knappt fick visa känslor?
Du vet. när det bir bättre och mer jämställt för en grupp i samhället, så följer andra grupper med. dvs.: nu får män ha en närmre relation med sina barn, tom. ta ut pappadagar! Kvinnor och män delar på slitet för brödfödan. Att få hyvla bort den gamla mansrollen och få visa mer känslor är också bra för den psykiska hälsan hos män.
Så visst har feminismen inneburit mycket gott för kvinnor, men det har definitivt även inneburit mycket gott för män och barn.
Så: nu vill jag gärna veta vilka grupper i samhället som har förlorat på femismen. Jag väntar med iver på ditt svar!
Det är inte feminismen som gjort att män slipper slita som djur för brödfödan. Det är den teknologiska utvecklingen. Industriell automation osv.
Sexarbetare har fått det sämre.
Pojkar i skolan har fått det sämre då skolan är anpassad för tjejer, sitta och vara snäll = högre betyg, utmana och ifrågasätta = lägre betyg.
Män idag kan inte visa känslor alls då kvinnor är på dem som hökar och mobbar dem för deras åsikter.
Citat:
Ursprungligen postat av
Jenny9
Jag håller inte med. Flickor har alltid varit ambiösare-haft högre betyg i skolan, så det är naturligt att kvinnor är i majoritet på universiteten, vilket de varit sen 1977.
De första universiteten byggdes på 1700-talet. Fram till 1977 var alltså männen i majoritet på universiteten. Det kallar jag social ingenjörskonst med tanke på att flickornas betyg alltid i genomsnitt varit högre.
Det ser likadant ut över hela världen där kvinnor tillåts plugga vidare på samma villkor som männen. I länder som Iran ser det likadant ut osv.
Rena pojkskolor med hård disciplin och pyramidhierarki (män är ju väldigt mycket för att ta order och inrätta sig i leden) är nog pojkars räddning.
https://www.svt.se/nyheter/utrikes/konssegregerad-skola-mot-betygsklyftor
Skolan är en skyddad verkstad för kvinnor. När kvinnor ska ut i arbetslivet så måste de jobba under en man för att åstadkomma något.
Kvinnor som på egen hand utan manlig kompetens ska starta företag gör det inom massage, manikyr och städning. Längre än så kommer inte kvinnor.