Citat:
Ursprungligen postat av
arbetet
Samtidigt säger man:
Karolinska Universitetslaboratoriet har alltså också utfört drygt 14 000 så kallade PCR-prover (pågående infektion). Av dessa var 13,8 procent positiva, det vill säga bar på sjukdomen covid-19 vid testtillfället.
Isf är Stockholm som en jävla Petridisk. Troligtvis är det sådana som har eller har haft COVID19-symptom som sökt sig dit och blivit testade.
Jag tror det finns en betydande chans att 30-40% av Stockholm (kanske ännu mer) egentligen har infekterats av COVID-19, men att bara en andel har utvecklat IgG-antikroppar.
Inte för att jag har någon solid vetenskap för att backa upp det, men jag känner ett tiotal personer som av allt att döma har haft COVID-19 (kombinationer av feber, smakbortfall, lungproblem och hosta i 4-8 veckor) men ALLA testar negativt för antikroppar.
Jag känner också en läkare som testats positiv med PCR svabbning på KI, men inte ens den personen har några antikroppar. Trots att den labtestats tre gånger för antikroppar, vid olika tidpunkter.
Dessutom går andelen PCR-positiva i FHM:s löpande undersökningar inte alls ihop med den kumulativa andel som har antikroppar.
Det är något som inte stämmer med antikroppstesterna. Antingen så är det många som inte utvecklar IgG-antikroppar, eller så finns det senare mutationer av viruset (exempelvis D614G) som antikroppstesterna inte reagerar på.