Citat:
Ursprungligen postat av
mckenzy
GM stod hur som helst inte vid avfasningen o vänta. Någonting har hänt på brottsplatsen som inte vi ska få reda på och som Lisbeth mycket väl visste om .
Oavsett vad man tror om IMs uppgifter om en väntande Dekorima-man så är jag mycket tveksam till om han stod i avfasningen. OP faller nämligen bara någon meter
från förlängningen av Tunnelgatans vägg, så skytten måste ha närmast kastat sig ut för att kunna skjuta en gående OP på 10-30 cm håll nästan vinkelrätt i ryggen. Någon handpåläggning finns det i så fall inte tid för.
Flera här inne, t.ex. Enough, har varit inne på att IM tar fel på GM och AB och därför uppfattar det som att GM väntar i flera minuter. Detta passar in i mitt eget scenario med Grandman = GM, men det hänger på att GM och AB har liknande klädsel. Jag vet inte på rak arm om det stämmer, men det skulle passa bra om man som jag tror att ”Tensonmannen” i blå jacka som NF ser också är GM.
Edit: IMs uppgifter om väntande Dekorima-man är tydliga redan i det första verkliga förhöret 860314. Jag tycker inte man kan säga att han broderar eller hittar på. Det finns dock ett skäl att utgå från att han faktiskt har misstagit sig när han uppfattar det som att GM har stått där sedan han parkerade bilen, dvs flera minuter. Det skulle nämligen innebära att GM stod där redan när LOP korsar Sveavägen ca 23:17. Såvida man inte tror på multipla ”mordkommandon” så är det inte rimligt. Jag landar därför i slutsatsen att IM ändå har tagit miste och att Dekorima-mannen stod där mindre än en minut (ungefär motsvarande tiden för LOPs stopp vid Sari).