Citat:
Ursprungligen postat av
Lugnochfinnutack
Väldigt passande att det är dyrt. Men polisen pratade ju om digitalisering, då borde man ju kunna få handlingar som filer och inte betala något. 1 miljon gäller väl papper?
De har själva gått ut i dag med denna information. Oklart hur läget är mer i detalj dock, och de verkar vara fullkomligt nerringda på registraturen, för de svarar inte. Men möjligheten att få ut något material digitalt torde kanske vara liten? Nån som vet hur det varit under senare år?
Citat:
* Begäran om att få del av handlingar ur förundersökningen skickas till registrator.kansli@polisen.se
* Polismyndigheten tar med stöd av avgiftsförordningen (SFS 1992:191) ut en avgift vid utlämnande av handlingar ur förundersökningen. Avgiften för att få ut hela materialet uppgår till omkring en miljon kronor.
* När en handling begärs utlämnad måste Polismyndigheten genomföra en sekretessprövning för att bestämma om handlingen kan lämnas ut. Polismyndigheten har avsatt en särskild grupp för att utföra sekretessprövning av det material som begärs ut från Palmeutredningen. Materialet är dock omfattande och komplext, varför sekretessprövningen kan antas ta viss tid. Det har tidigare uppskattats att det för en person med vana att läsa juridiska texter tar ca nio år bara att läsa igenom materialet. Polismyndigheten kommer därför att sträva efter att lämna ut handlingar successivt i de fall en begäran innefattar ett stort antal handlingar ur förundersökningen.
https://polisen.se/aktuellt/nyheter/2020/juni/utredningen-om-palmemordet-avslutad/