Citat:
Ursprungligen postat av
Lyckligagatanden
Tegnells och FHM teori är att alla kommer att bli smittade, det enda som FHM arbetar för är att sprida ut smittspridning med tiden så sjukhusen hinner med. Det har varit deras taktik sedan dag1.
- Vi vet med säkerhet att Sverige har 3674 dödsfall. Att vi kommer att spara in dödsfall längre fram, är däremot en spekulation.
Man kan förvisso med säkerhet säga att alla som avlider i Covid-19 ändå skulle ha avlidit senare. Alla lever med en dödsdom hängande över sig. Frågan är bara när döden inträffar. Breivik gjorde inget allvarligare än att han tidigarelade dödsfall som annars skulle ha inträffat 60 år senare.
Citat:
Ursprungligen postat av
Lyckligagatanden
Det är tvärtom andra länders taktik som är search and destroy, dvs testa och isolera vid behov för att utrota smittspridningen.
- Det är en ganska dålig taktik. En bra strategi hade varit att stoppa epidemin vid gränsen, och låta samhället rulla på för fullt innanför gränsen.
Citat:
Ursprungligen postat av
Lyckligagatanden
Sverige gör tvärtom och låter smittan spridas men med kontrollerade former och ett öppnare samhälle.
- Det är en totalt katastrofal taktik, som ödelägger liv, samhälle och ekonomi. Nu har vi 3674 bevis på att det är en usel taktik. Hur många fler bevis behövs på att Anders Tegnell har vilselett svenska folket?
Citat:
Ursprungligen postat av
Lyckligagatanden
Slutresultatet är en massa smittade, döda och en tro på att vi har immunitet även om coronavirus finns i spermier på de som tillfrisknat. Det är rysk roulette!
- Nu har vi offrat så mycket för att uppnå frälsningen flockimmunitet. Och så riskerar vi att stå där utan immunitet. Istället så står vi där med en sjuk befolkning, som alla vill hålla sig borta från för att inte själva bli sjuka. Tack så mycket Anders Tegnell.