Citat:
Ursprungligen postat av
Sinlo89
Jag tror att vi ser Anders Tegnell i Let's Dance 2023. Anders hyllas som en av personerna som ledde Sverige genom "Den Stora Pandemin" som Coronautbrottet kommer att kallas i efterhand.
Ser detta som mer sannolikt än att Anders Tegnell kommer bli offentligt ifrågasatt, än mindre ställas till svars för den skada han och Folkhälsomyndigheten tillsammans mycket troligt kommer att ha orsakat.
Tjänstemannaansvaret borde återinföras.
Senaste siffran jag såg var 66, så so far 66 fall av vållande till annans död, kommer bli 10,44 miljoner vållande till kroppsskada eller sjukdom, att han sen förstört landets ekonomi, folkhälsa, omvärldens bild av Sverige. Ja det är en annan sak
Sen vet jag inte att vara sådär bedräglig, t.om nu ljuger dom på deras hemsida under vanliga frågor på frågan om man kan bli immun
"Det är oklart hur länge man kommer att vara immun. Utifrån tidigare erfarenheter så är bedömningen att immuniteten varar så länge att man inte kommer att smittas fler gånger under en och samma säsong." dom vet inte ens om man blir immun, idag fick Tegnell t.om den frågan i Aktuellt och sa att det var deras antagande. Han pratar om hans egna teoretiska smittkurva utan att veta om vi är miljoner smittade redan. Lögner, lögner och ännu mer lögner.