Citat:
Ursprungligen postat av
4yoonly
Anders verkar veta, kunna allt. Sverige varit förberedd, och har inga problem att hantera detta lilla virus (som enligt honom inte skulle komma så mycket längre än Wuhan).
Han och de som står bakom honom i FHM sätter allt på svart och sedan drar igång rouletten. Ingen kan säga om det är rätt eller fel (troligen inte ens om 10 år).
Det riktigt konstiga är dock att vi alla i princip vet att han har fel, klart att en isolation hade hjälpt helst för 3 veckor sedan.
Ekonomin är redan skadad, vi är i panik... Det värsta enligt mig är då en fåne som säger allt är OK sitt kvar i båten när vattnet är i huvudhöjd.
Anders Tegnell är en produkt av socialism, där ideologisk agenda tar över det han vet om smittskydd. Det blir så fel, trots att han har rätt. Just för att en del folk tänker själva och har självbevarelsedrift.
Förra veckan, innan det visade sig att det var stor smittspridning och många dödsfall bland somalier, skrev jag om hur fel det är att folk som inte kan svenska och som åker kommunalt till jobbet från bostadsområden likt de områden somalierna bor i, tar hand om våra gamla och sjuka. Äldre människor som inte kan värja sig utsätts för smitta, av olika vårdare, utan att någon från myndigheterna påtalar riskerna.
Eftersom det vore rasism i socialistens sjuka sinne att påtala att en svensk äldre dam har förhöjd risk att smittas av nyanlända i vården och i hemtjänsten. När hon borde ha skyddats i en värld där sanningen alltid borde komma först.
Det är en underlåtenhet att inte ta tag i det problem det är med personalomsättning i vården av gamla och sjuka. Med personal som bor trångt och utsätts för smitta när de reser till jobbet kommunalt. Särskilt illa blir det när Anders Tegnell talar om att skydda sjuka och gamla, men ignorerar de människor som är mest utsatta för smitta.
Det var förstås rasistiskt, när jag skrev om denna slags smittspridning, innan uppgifter om somaliers dödlighet, med orsak och verkan blev nyheter som inte kunde ignoreras.
Men fakta är att somaliers leverne är farligt för oss andra medborgare också om vi har beröringspunkter med dem. Det har jag, som har möjlighet att isolera mig, fattat för länge sedan. Likt alla andra som inte bor i städerna. Nu har vi det bättre än i städerna, eftersom vi utsätts inte för samma smittspridning.
När Anders Tegnell tycker det är orättvist att en del personer kan arbeta hemma är han inte professionell. Han är en socialist där intellektet förmörkas av onda tankar om avundsjuka, och bitterhet över att alla tillgångar inte är konfiskerade ännu.
Det Anders Tegnell har rätt i är att vi måste låta en del av befolkningen smittas av Corona, för att uppnå immunitet. Men det blir inte så rättvist som han drömmer om. Det blir inte de rika och välmående som kommer att bli smittade först, för att ge den övriga befolkningen immunitet, till Anders Tegnells förtret.
Det finns folk som förstår direkt, och det finns folk som inte kan ta till sig information. Nu har det visat sig att de sämsta på att ta till sig kunskap är somalier. Om det är klent intellekt eller deras livsföring, är en annan diskussion. Men fakta är facit i form av dödsfall. Döden som konsekvens talar för att politiker är inte naiva. Politikerna har ansvar för samhällsbygget där dessa somalier bor. Det är en fara för vår säkerhet när de låter folk bygga upp egna samhällen i vårt land, där de till och med kan vägra vaccinationer och återuppliva olika sjukdomar vi trodde var utrotade i Sverige.
Corona är demokratiskt när vem som helst kan drabbas. Det är upp till oss som individer att bestämma hur stora risker vi vill ta. Den informationen har gått fram. Att det är social distansering som gäller.
Det är helt OK att vara själv om man bor i hus på landet där det alltid är mycket som ska fixas. Det var ett inslag på nyheterna att folk köper mycket nu i byggvaruhandeln, och de lyckades visa upp en svensk med utländsk bakgrund. Oj, vad de måste ha jobbat på TV4 för att hitta honom!
Det är intressant med etnisk och social bakgrund, om vilka grupper som bygger själva och ständigt håller på med projekt ute och inne, och i övrigt vistas i naturen. Vilka grupper som motionerar och joggar, tar regelbundna promenader etc. Det handlar om folkhälsan, där vi nu i skarpt läge inte har någon expert som vågar påtala osunt leverne i muslimska ekllaver, då det uppfattas som rasism och diskriminering.
Ur folkhälsosynpunkt är det intressant om vilka grupper som äger hundar och katter m.m. och hur det påverkar folkhälsan. Eller hur livsstilar påverkar hälsan under en Pandemi. Just eftersom det är vanligt att folk från Mellanöstern anser hundar vara smutsiga. De har kvinnor som städar efter männen, där de tar hand om den konkreta smutsen ett helt liv, utan att kunna ta till sig livets abstrakta faror. Dessa kvinnor ser hundvalpens bajskorv på golvet men inte alla dödliga bakterier och virusar som Corona.