Citat:
Ok, då skall jag försöka vara saklig:
Framvagnen är undermåligt konstruerad och bussningar och k-stag håller 2-3000 mil.
Bakvagnen är sjukligt felkonstruerad och camber-gain är för stor och blir värre så fort man lastar. Hjulvinkelförändringarna i bakvagnen är helt sjuka och vid bump och roll minskar kontaktytan och man får lätt sladd. För att hålla bilen på vägen är ESP mappat otroligt aggressivt.
Bromsarna är underdimensionerade, bromsfade uppträder otroligt tidigt.
Man hade så otroligt mycket NVH-problem, trots all luft i bussningarna, att man monterade in en tyngd bakom airbagen för att ratten inte skulle komma i självsvängning och vibrera.
Faclift 2004 kom massa ration som gjorde elsystemet till en ständig felkälla samt någon smart inköpare köpte massa nya bussningar bak som gav bilen så sinnessjukt mycket roll-oversteer att bilen inte gick att köra rakt fram i hastigheter över 140.
Fram-stolarna och Stereon är bra, allt annat är skräp.
Att hålla koll på är El-fel på årsmodeller efter 2004
Rost, avgassystem, elspjäll, bromsskivor, hjullager, bussningar och dämpare sopslut är generella saker att hålla koll på på en beggad P2
Skulle kanske kosta på överdragsklädsel i något kul mönster. Hade tidigare ägare problem med urinläckage eller...?
tyder på att tidigare ägare är blöjraggare som skruvar både dit och bort diverse grejer för att det är "fränt"... En normal volvoägare hade naturligtvis köpt ett vanligt filter.
Det i sin tur leder till att dimljusen troligen är ihopkopplade med halvljuset och lyser konstant. Det ser tydligen häftigt ut. Ser det ibland här ute på landsbygden.