Citat:
Ursprungligen postat av
Moment22x22
Varför ska män ha frikort?
Vem som än ger sig på en annan människa får räkna med däng.
Jag har funderat igenom saken lite grann och insett att jag hade nog också kört en yxa i huvudet på någon som försökt sno mina prylar. Lätt.
Ibland fantiserar jag faktiskt om att jaga folk i skogen med yxa som jag tycker illa om. Bättre terapi än att gå till psykologen faktiskt. Ipsi har rätt, det borde bli den nya folksporten. Ipsi är vis.
Men när det gäller våldtäkt så finns det mycket pengar att få ut på försäkringen + skadestånd om gärningsmannen grips så det kanske är värt att bli påsatt en stund i skogen även om du inte gillar det. Och om du hade en dotter i våldtagbar ålder så kan du ta med henne ut på skogsrundan också så blir det ännu mera pengar.
För det lär väl dröja ett tag till innan bordeller blir lagliga i Sverige så våldtäktsmän lär nog fortsätta smyga i buskarna ett tag till.
Om du vill bättra på dina skills att ta livet av folk så rekommenderar jag jaktpilar och pilbåge i den styrka du kan hantera. Då kan du sätta en dödlig pil i en våldtäktsman på lite längre avstånd.
Fast då blir det ju inget skadestånd förstås...