Citat:
Ursprungligen postat av
simonvp
Och varför ens kommentera något som avsåg credda MFF och som inte ens hade med Gbg att göra? Det är ju inte ens i samma kategori som min invändning mot ramstölder är, dvs när man koppar en hat/nidramsa rakt av.
Otroligt tondövt agerande.
Nej, däremot är jag oerhört trött på alla pajasar från (främst) Stockholm som vänder kappan efter vinden och definierar vad som är ok och inte ok helt utifrån vad som passar dem bäst för tillfället. Ibland är melodistölder (oavsett hur mycket texten ändrats) sjukt dålig stil och "fantasilöst", ibland är det tydligen ok om man tycker att texten är skön men det är inte ok om man inte tycker att texten är skön eller tillräckligt ändrad. Ibland är ramsstölder ok om de görs av rätt lag, men fel om de görs av fel lag. Ibland är det ok för att det har gått så lång tid sedan stölden. Ibland är det inte ens ok trots att originalmelodin användes av mängder med lag redan på 70-talet.
Inte med Göteborg att göra? Det är oss de snott melodin av – inte för att jag bryr mig. Men nån-jävla-stans måste du väl fatta vad pinsamt det blir när ni försöker gå in och diktera vad som är ok eller inte.
/feldgrau