2019-10-22, 20:06
  #2041
Medlem
showtimes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RunkarMedVargar
Såklart ett litet dif inte fattar nånting, Rodic är ju helskön som gör en sån grej med glimten i ögat. Inget att hacka upp sig på kan tyckas men förstår om ni vill dra uppmärksamheten bort från ert pissiga spel och skandalen på Ullevi igår. Bajen berör, som vanligt.
Nej, din särknullade nybajare. Du och alla bajare som skriver under på det där är så jävla bortkomna att man blir mörkrädd. Det här är det som händer när man fördubblar sin fanbase på ett par år, tidigare värden och traditioner har kastats all världens väg och ni har blivit en jävla sekt bestående av strutsar som kört huvudet i röven på varandra.
Det Rodic gör är sjukt korkat och töntigt. Framförallt efter guldfirandet med gnihet i närminnet. Alla andra supportrar bara hånskrattar åt killen och ni hjärntvättade sopor som ska rida ut till hans försvar. Ni är så bortom det att när såna uppenbart pinsamma situationer uppstår så kan ni inte ens stå upp för er själva utan tvärvänder och ska leka att han är skön istället.
Citera
2019-10-22, 20:26
  #2042
Medlem
Salorms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RunkarMedVargar
Fy fan vilken jävla krupp jag får av grindiffens jävla pissluffar flyt och hjälp av förbundet, domare, media. Har sagt det förr, helt sjukt hur jävla korrupt svensk fotboll är! Inför VAR nu innan alla lag börjar anamma Norlings antifotboll. Så stolt att HAMMARBY står upp för den positiva fotbollen!

Och Rodic, vilken kung alltså!

Ändå lite skönt med bajare som vill ha VAR.
Med VAR hade Stefan Rehns mål mot Sundsvall 2001 blivit godkänt och DIF hade vunnit SM-guld och bajen hade varit tillbaka på 0 SM-guld.
Citera
2019-10-22, 20:29
  #2043
Medlem
feldgraus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av simonvp
Och varför ens kommentera något som avsåg credda MFF och som inte ens hade med Gbg att göra? Det är ju inte ens i samma kategori som min invändning mot ramstölder är, dvs när man koppar en hat/nidramsa rakt av.

Otroligt tondövt agerande.

Nej, däremot är jag oerhört trött på alla pajasar från (främst) Stockholm som vänder kappan efter vinden och definierar vad som är ok och inte ok helt utifrån vad som passar dem bäst för tillfället. Ibland är melodistölder (oavsett hur mycket texten ändrats) sjukt dålig stil och "fantasilöst", ibland är det tydligen ok om man tycker att texten är skön men det är inte ok om man inte tycker att texten är skön eller tillräckligt ändrad. Ibland är ramsstölder ok om de görs av rätt lag, men fel om de görs av fel lag. Ibland är det ok för att det har gått så lång tid sedan stölden. Ibland är det inte ens ok trots att originalmelodin användes av mängder med lag redan på 70-talet.

Inte med Göteborg att göra? Det är oss de snott melodin av – inte för att jag bryr mig. Men nån-jävla-stans måste du väl fatta vad pinsamt det blir när ni försöker gå in och diktera vad som är ok eller inte.

/feldgrau
Citera
2019-10-22, 20:36
  #2044
Moderator
vfs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Optimistjollen.
Rodic i ifk-tröja, trogna juggar i bajen! Ska ni förlåta honom också eller? Ryggradslösa luffare.


Helt sjukt.


Citat:
Ursprungligen postat av The-Butcher
Desto tidigare man går upp desto mer pengar hinner man tjäna per dag

Stackars Mackan rosenberg som inte kan skjuta en fotboll på konstgräs

https://www.fotbollskanalen.se/allsvenskan/rosenberg-kritisk-till-sig-sjalv-inte-lart-mig-skjuta-pa-konstgras---ett-skamt/


Rosenberg har alltså inte gjort mål på konstgräs sedan augusti 2016? Kan det verkligen stämma?
Citera
2019-10-22, 21:09
  #2045
Medlem
Julinhos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Salorm
Ändå lite skönt med bajare som vill ha VAR.
Med VAR hade Stefan Rehns mål mot Sundsvall 2001 blivit godkänt och DIF hade vunnit SM-guld och bajen hade varit tillbaka på 0 SM-guld.

Dör den där myten aldrig?
Citera
2019-10-22, 22:06
  #2046
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Julinho
Dör den där myten aldrig?

Det är väl historia: Hammarby kan inte vinna?
Citera
2019-10-22, 22:13
  #2047
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ZlatanMania
Fetmarkerade kan väl inte ni riktiga bajare tycka va? Att sitta med en IFK Göteborgströja när man representerar Hammarby borde va oacceptabelt.
Fast är det inte lite för otroligt för att vara sant, att han tog på sig en Göteborgströja som Hammarbyspelare? Det vore ju förnedrande både som Bajare och mot Göteborg. Antagligen bara en internetmyt?
Citera
2019-10-22, 22:34
  #2048
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av vf
Rosenberg har alltså inte gjort mål på konstgräs sedan augusti 2016? Kan det verkligen stämma?

Det stämmer nog. Han spelar väl inte så mycket på konstgräs nu dock, jag trodde inte att han skulle starta mot Bajen då det sliter för mycket på kroppen med det underlaget. Å andra sidan har ju inte MFF så många alternativ så Tysken kände sig väl tvingad.

Citat:
Har MFF tillräckligt många/bra konstgrässpelare för SM-guld?

Det är en konstig frågeställning, men den måste lyftas.

På 18 gräsmatcher i allsvenskan har MFF 13 segrar. På sju konstgräsmatcher har de två segrar. De har lika många poängtapp på 18 gräsmatcher som på sju konstgräsmatcher.

Markus Rosenberg hade ont i två dagar efter senaste bortamatchen i Borås. Det underliga med det? Han satt på bänken hela matchen. Han fick alltså ont i två dagar på grund av en uppvärmning. Han har bara startat en av de fem senaste konstgräsmatcherna och gick då ut skadad tidigt i andra halvlek (borta mot Djurgården).

Han har heller inte gjort mål på en konstgräsplan i allsvenskan sedan sommaren 2016, och efter det har han spelat 1740 minuter tävlingsfotboll på konstgräs (motsvarande drygt 19 stycken 90-minutare). Hans två mål på de 1740 minuterna: två cupmål. En straff mot Dalkurd och ett mål mot Lunds BK.

Jag förstår varför han är frustrerad efter konstgräsmatcher. Han försöker och försöker och försöker, och ser ibland odödlig ut på gräsmatcher, men det går inte på konstgräs.

[...]
https://www.fotbollskanalen.se/bloggar/allsvenska-bloggen/2019/09/
Citera
2019-10-23, 01:46
  #2049
Medlem
Salorms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrOrdonnee
Fast är det inte lite för otroligt för att vara sant, att han tog på sig en Göteborgströja som Hammarbyspelare? Det vore ju förnedrande både som Bajare och mot Göteborg. Antagligen bara en internetmyt?

Ja, fast detta är så otroligt att det faktiskt är sant... Satt på krogen i sjöstan med den.
Citera
2019-10-23, 10:33
  #2050
Medlem
Bajen har beställt 12 000 guldtröjor. Modigt nånstans, men sätter inte det en fruktansvärd press på spelarna? Nu har de plötsligt allt att förlora...
Citera
2019-10-23, 10:50
  #2051
Medlem
Gallachers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Baphometboy
Bajen har beställt 12 000 guldtröjor. Modigt nånstans, men sätter inte det en fruktansvärd press på spelarna? Nu har de plötsligt allt att förlora...
Alla lag med chans på guld beställer alltid guldmerch i förväg för att vara redo att släppa direkt..
Citera
2019-10-23, 11:14
  #2052
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gallacher
Alla lag med chans på guld beställer alltid guldmerch i förväg för att vara redo att släppa direkt..

Vilket misslyckande det hade varit om ens klubb vann guld, och klubben var helt oförberedd. Spelarna skålar i Powerade iklädda sina GPS-västar, och supportrarna fick vänta 2-4 veckor på guldtröjorna.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in