Citat:
Ursprungligen postat av
GutsAndGlory
Hej alla! Precis blivit utredd och diagnostiserad med hypogonadism.
Min läkare skrev ut tostrex 2% och jag har nu behandlat i drygt 3 veckor. Skillnaden är total. Gått från att i princip hamna i koma efter måltider och varit letargisk och deprimerad i de senaste två åren till att faktiskt klara av dagarna utan en tupplur och dessutom ha energi över till vardagliga aktiviteter och lite träning på det såklart!
Nu till frågan, har kört 6 pump om dagen och mår super på det. Men vissa dagar får jag känsliga bröstvårtor. Ibland svider de och ibland är de bara allmänt ”obehagliga”. Det är som sagt inte varje dag.
Har det med appliceringsområdena? Smörjer in låren och alternerar med magen. Har testat att sänka pumpen men då blir humöret istället väldigt svajigt.
Kan tillägga att jag låg på 7-8 nmol innan behandling och östrogenet var under minsta referensvärdet. Är det hormonerna som försöker uppnå balans?
Kan tyvärr inte springa till läkaren så fort det brinner lite i brösten och sedan att det blir bra ett par dagar.
//mvh ny på trt-tåget.
Testa att applicera på axlarna istället, för mig gjorde det stor skillnad både i absorption, samt även vad det kändes som, lägre östrogeneffekter. Teorin är väl att det är mindre fett på axlarna vilket ger mindre omvandling till östrogen.
Jag har gått på tostrex i snart 1år, haft möjlighet att byta till nebido men fått så bra resultat på gelen så jag känner att jag inte vill ge mig in i bergodalbanan med nebido om det inte behövs
Har gjort lite tester i samråd med min läkare där vi testat doser och b.la lotion efter, fått följande resultat
6 pump på magen (någorlunda hårig mage) - testosteron 24 3h efter applicering
6 pump på magen (rakat bort ev hår) - testosteron 31 3h efter applicering
6 pump på magen (rakat bort ev hår) nyligen skrubbat området (2 dagar före) och smort in lotion 1h efter - 35 nmol
6 pump på axlarna - 42 nmol
6 pump på axlarna, nyligen skrubbat (precis före) och lotion 1h efter - >51nmol
4 pump på axlarna, nyligen skrubbat (2 dagar före) och lotion - 34 nmol
Alla tester har vi gjort med minst en vecka mellan så dosen har hunnit sätta sig, då det tar ca 3 dagar att uppnå steadystate. Jag har även på mig vinylhandskar när jag smörjer in mig, för då blir det ingen absorption in i tjocka huden på händerna vilket kan slösa bort gel. Och mindre risk för att sprida gel till andra.
Hoppas infon ovan kan vara till nytta för någon, för mig iaf blir det stor skillnad med skrubb en gång i veckan och lotion 1h efter. Jag använder Nivea express hydration (finns på apotea), torkar på några minuter och blir ej kladdig efter. Får inga utslag etc eller uttorkning av gelen heller
Mådde faktiskt inte bäst på högsta nivån, utan kunde känna av lite i brösten då och även lite trötthet som kanske beror på östrogen. Så försöker hålla mig på 4 pump på axlarna med lotion, alternativt 5-6 på magen (men det torkar mycket långsamma där)
Så slutsatser
- Raka bort ev hår, det påverkar jättemycket
- Skrubba området minst 1gång i veckan
- Smörj in med lotion efter applicering
- Har man torr hud normalt extra viktigt att smörja in sig regelbundet. Torr hud stoppar absorptionen
- Axlarna ger bäst effekt och torkar snabbast