Citat:
Ursprungligen postat av
farbror_barbro
Ingen påstår att visiret i sig var väsentligt, utom möjligen för passagerarnas komfort. Vad du mycket väl vet, men inte skriver, är att om visiret lossnade så slet det med sig bogporten på grund av den katastrofala konstruktionen med en lång bogramp som stack upp i en låda i visirets "tak".
Nja men bogvisiret är ändock en del i en flerlagerkonstuktion. Ungefär som taket på ett hus där tegelpannan är lager 1 och takpappen lager 2. Takpappen skyddar mot regn så huset blir inte omedelbart vattenskadat om en tegelpanna går sönder men likförbannat fyller tegelpannan en funktion då den också skyddar mot nederbörd, utgör ett skydd mot nötning från snö på taket med mera. Om takpappen ruttnar bort så kan taket fortfarande stå emot nederbörd tack vare tegelpannan.
Verkar inte som att bogvisiret slet med sig bogrampen på så sätt att bogrampen helt lossnade på Estonia. Men bogvisiret har lossnat i sina infästningar och då stukat bogrampen något vilket gjorde att det blev en liten öppning runt bogrampen där vatten läckte in som jag tolkar det. På bilder från dykningarna ser man också att kolvarna på bogrampen är något böjda, skadan på kolvarna uppkom troligen pga att bogvisiret böjde till bogrampen något i sidled och/eller framåt.
Hur det sedan gick till när bogvisiret ramlade bort helt från fartyget vet jag ej. Visiret kanske blev hängande kvar i bogrampen när visirets infästningar ("gångjärn") bröts loss. Sedan när fartyget lutade väldigt mycket i samband med färd mot botten så ramlade visiret bort.
Visiret har nästan en skedform och det har en stor yta, många kvadratmeter plåt är det. Därför sjunker visiret inte rakt nedåt i samma riktning som färjan utan visiret "seglar iväg" en bit i sidled från färjan när det faller mot botten. (Färjan har också en viss flykraft och påverkas mer av vinddrift än visiret.) Därför hittas visiret på annan plats än färjan vid dykning efter olyckan.