Citat:
Ursprungligen postat av
Moment22x22
Det stör mig av anledningar:
- jag tycker det är en felaktig syn på människan. Människor ska inte vara till salu som en tröja eller ett par byxor. Det är inte värdigt.
Jag vill gärna se på människor som personer som har ett individuellt värde, inte som föremål. Bakom varje yta finns en person med känslor.
Människor är inte till salu på bordellerna.
Citat:
- jag ser sex som någonting intimt som man framförallt har med en person man tycker om (ej att förväxla med pryd, tvärtom, är det en man som man känner sig trygg med och tycker om kan man ha hur porrigt sex som helst, nästan)
Ok så vill du ha det, och därför stör du dig på att andra människor kan köpa sex?
Citat:
- det blir lite som en orgieliknande situation när det går runt nakna tjejer och ett antal olika män som ligger med dessa. Det blir ofräscht och äckligt att alla ligger med alla.
Alla ligger inte med alla. För det andra så är hygien viktigt på alla seriösa ställen. Men återigen, du behöver inte sätta din fot på dessa ställen.
Citat:
Detta är mina personliga anledningar. Ur ett samhällsperspektiv handlar det mycket om att det är kvinnor från andra fattigare och länder som arbetar på bordellerna. D.v.s kvinnor som inte har samma förutsättningar som svenska, danska eller tyska kvinnor. Det är ju inte en slump att det främst är kvinnor från vissa länder som arbetar på bordellerna.
Jag tycker då att det är fel att land som Sverige stöttar denna typ av användning av människor som har sämre startvillkor i livet.
Det finns tyska, franska, italienska, spanska tjejer också på de bordellerna. Vad säger du om dom?
Citat:
Ur ett samhällsperspektiv drar bordeller med sig smutsig turism, kriminalitet o.s.v. Det representaterar enligt mig en felaktig syn på människan och uppmuntrar då män ytterligare att gå i konsumentfällan. Sedan finns det alltid mellanhänder som tjänar pengar på kvinnorna, och det är vidrigt.
Det är inte heller så att allting är frivilligt bara för att det verkar så. Om en kvinna från ett fattigt land arbetar som prostituerad från att hon är 18 år, vad tror du att hon får för utsikt i livet?
Antagligen kommer hon förakta män och ha svårare att skaffa familj. Alt fastnar i missbruk. Och att sedan hitta ett annat jobb utan utbildning eller erfarenhet är inte det lättaste heller.
Ungefär som att säga till en gängkriminell att ta sig ur. Det är inte bara att ta sig ur, många kan inte det och ha livet i behåll.
Nu menar jag inte att kvinnor som lämnar prostitition riskerar att mördas, men de ser antagligen inte någon lätt utväg. Ska Sverige som samhälle stötta denna verksamhet?
Nej jag tycker inte det.
Nej, det finns inte alltid mellanhänder som tjänar pengar på kvinnorna. Jag föreslår att du läser på om t ex FKK-klubbarna i Tyskland innan du uttalar dig mer i den här frågan.
Ha svårare att skaffa familj kan ge dig rätt i. Annars är det mycket "antagligen" hit och "antagligen" dit. Du antar mycket utan att någonsin ens ha pratat med en prostituerad.
Citat:
Utöver det så tror jag att legaliserad prostitition påverkar mäns syn av kvinnan till det negativa. Det finns en risk att man omedvetet bygger upp ett ogillande eller förakt vid denna typ av tjänster, tror jag.
Ordet hora eller lösaktig/luder används ju av män för att påvisa någonting negativt angående kvinnan. Det finns ingen som säger det i positiva ordalag, så det är rätt uppenbart att det finns ett komplext förhållande till horan utifrån mannens perspektiv.
Jag har betydligt mer respekt för prostituerade kvinnor än alla instagramhoror, tinder-slynor och andra vanliga svenska tjejer som går omkring och klär sig som porrstjärnor. Var nyss in till stan och handlade. Gissar att jag på vägen såg minst 20 fittor i dessa jävla leggings/tights/yogabyxor eller vad det heter. Knappt någon skillnad längre på att gå och handla och på att gå runt på bordellen. Sen svepte jag på Tinder, vad får jag se, jo den ena sexuellt provokativa bikini/underklädesbilden efter den andra. Som sagt, det har ballat ur fullständigt nu.
Kan säga att det finns mycket annat som idag bygger upp kvinnoförakt hos män. Legaliserad prostitution leder troligen till ett minskat kvinnoförakt. Jag känner noll förakt för de prostituerade jag besökt, snarare känner jag tacksamhet och respekt.
Citat:
Jag tackar för ett genuint inlägg utan floskler. Jag kan väl inte kommentera det så mycket i övrigt, det är ditt val och det har väl ingen annan anledning att uttala sig om. Jag undrar däremot, hade du varit ärlig med det om du börjat detja en tjej och hon hade frågat dig om du varit hos prostituerade nångång?
Jag hade inte tagit upp det själv men om hon hade frågat hade jag troligen varit ärlig. Samma om t ex min familj mot förmodan skulle ställa frågan. Det är trots allt inget jag skäms över och jag skulle bara känna självförakt om jag skulle ljuga för att bli omtyckt.
Citat:
En fråga som är OT också. Är det så att du har väldigt höga krav när du dejtar? Eller upplever du allmänt att tjejer inte går att få på fall om man har en sluten personlighet/autistisk personlighet?
Jag upplever att det är i princip omöjligt med min personlighet. Visst jag har ju standards och skulle inte dejta eller ligga med vem som helst, men tycker inte på något sätt de är orimligt höga.
Har en lång tråd om mitt dejtingliv i relationsforumet om du vill veta mer.
(FB) Alla dejter går åt helvete, hur ska jag göra nästa gång?
Rekommenderar dig också att se den här intervjun med en svensk prostituerad:
https://www.youtube.com/watch?v=03PoYeLwQDY